VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štěnice a rusi sužují obyvatele hradišťské bytovky

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Noční můra většiny hospodyň se stala pro obyvatele bytového domu č. p. 745 na ulici Jana Žižky v Uherském Hradišti skutečností. Již dva roky tam svádí marný boj se škůdci v podobě štěnic a rusů. Nezvaní hosté se podle tvrzení lidí rozlézají po bytovce kvůli jejich sousedce Ireně Šebkové, která má zálibu ve skladování oblečení nalezeného na ulici.

18.8.2017
SDÍLEJ:

Obyvatelé bytového domu v Hradišti mají problémy se hmyzem. Prý kvůli sousedce, která sbírá oblečení.Foto: Deník / Malušová Blanka

„Ode mě žádná havěť nepochází, já jsem čistotná,“ brání se nařčení Irena Šebková. Podle ní jsou její sousedi zákeřní a za škůdce v domě mohou jiní nájemníci.

„Kalich naší trpělivosti už přetekl, proto jsme se situaci rozhodli medializovat. Všichni sice víme, že Irena Šebková je psychicky nemocná a bereme to v potaz, jenže ve svém bytě druhým rokem schraňuje hadry, ve kterých se jí množí rusi a štěnice. Ti se pak rozlézají po baráku a nikdo nám nedokáže pomoct,“ svěřila se Slováckému deníku Zdeňka Musilová, jedna z obyvatelek bytového domu.

Své tvrzení zakládá na očitém svědectví i výpovědi ostatních sousedek, které několikrát přistihly Irenu Šebkovou před domem větrat nalezené oblečení.

Staré hadry jsou útočištěm hmyzu

„Máme fotografie, dokonce jsme volali i městskou policii. Jakmile totiž začala protřepávat kusy věcí, vyletělo z nich hejno rusů a štěnic. Protože nemají rádi světlo, ihned se shlukovali v rozích na fasádě našeho domu,“ líčila pro citlivější jedince hororový scénář další z podnájemnic Ludmila Maňásková.

Před časem se proto obyvatelé obrátili na město, jemuž bytový dům patří. Jeho odpověď je ale neuspokojila.

„Řekli nám, že paní Šebková je v exekuci, že se o jejím vystěhování jedná u soudu, prý musíme prostě počkat. Jenže už čekáme dost dlouho a nic se neděje,“ zlobí se Zdeňka Musilová.

Obyvatelé prý neuspěli ani ve snaze najmout deratizátora. Na jeho doporučení by se totiž muselo vyčistit především ohnisko švábů. Jenže Irena Šebková odmítá do bytu kohokoliv pustit.

Derazitace musí začít v ohnisku švábů

„O deratizátorovi nic nevím, nicméně do bytu bych ho stejně nepustila. Já jsem čistotná. Každý den vytírám podlahu nebo peru prádlo. U mě rozhodně nic nenajdete, ode mě žádná havěť nepochází,“ tvrdí.

Skladování oblečení vysvětluje starostí o syna, kterého má z prvního manželství. „To všechno mu nechávám, stejně jako vnučkám, kterým se nějaké věci budou určitě hodit,“ řekla.

Sama se s brouky v bytě setkala. „Jak je uvidím, tak je hned vymetám, nebo hodím do krabice, kterou pak venku vytřepu. Myslím, že se to k nám rozlézá od ostatních nájemníků, ale já se s nimi nebavím,“ dodala Irena Šebková.

Město potíže v domě přiznává, prý už tam i několikrát provedlo dezinsekci.

„Jsou tam dlouhodobé problémy s jednou nájemnicí. Kvůli výskytu parazitů jsme v celém domě opakovaně provedli dezinsekci, bohužel bez většího efektu,“ poznamenal mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Majitel domu musí postupovat razantněji

Město jako vlastník má možnost zakročit důrazněji.

„Občanský zákoník říká, že pronajímatel může provést nezbytné úpravy či zásahy v pronajatém bytě s tím, že je nájemce povinen je strpět. Razantnějším prostředkem je poté skončení nájmu pro hrubé porušení nájemní smlouvy, které lze v určitých případech uplatnit bezodkladně,“ uvedl Jan Hoferek, vedoucí občanské poradny v Uherském Hradišti.

Město se podle všeho na první ze zmíněných kroků chystá. „Vzhledem k tomu, že dochází k ohrožení zdraví nájemníků, dojde v souladu se zákonem k otevření všech prostor domu, aby mohla být provedena kompletní dezinsekce,“ slíbil Jan Pášma.

Autor: Vojtěch Trubačík

Máte podobnou zkušenost se šváby, rusy a štěnicemi?

ANO, stejný případ s obtížným nájemníkem

6 hlasů

NE, naštěstí

40 hlasů

Hlasovalo: 46

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení