Tvrdí to alespoň oslovení zástupci radnic i záchranných složek. Obavy ze skryté hrozby oživilo připomenutí jedenadvacátého výročí černobylské katastrofy. Ta zabíjela 26. dubna.

Komunistický režim tehdy z politických důvodů informace o nehodě v atomové elektrárně tajil. Radioaktivní mrak, o kterém lidé nevěděli, tak zasáhl i nepřipravené Slovácko. Podle zástupců IZS a oslovených radnic by se dnes taková situace v případě jakéhokoliv ohrožení nemohla opakovat.

„Máme ve městě tři dálkově ovládané sirény s hlasovým výstupem. Spouští je přímo hasiči. O nebezpečí a způsobech, jak se mají lidé chránit, bychom informovali i prostřednictvím městské policie. Veškerou činnost by koordinoval systém krizového řízení,“ osvětlil principy ochrany obyvatel Josef Bazala, starosta Starého Města.

Pro oblast Uherskohradišťska řeší součinnost při ohrožení štáb krizového řízení. Ten se schází na hradišťské radnici.

„Pro řešení mimořádných situací má město k dispozici havarijní plán, jehož úkolem je především určení rizik a stanovení opatření k varování a ochraně obyvatelstva. Jeho obsahem je určení konkrétních činností, provádění záchranných prací a nasazení sil a prostředků k řešení vzniklé mimořádné situace,“ popsala Petra Vaďurová Zemčíková, mluvčí hradišťské radnice.

Hlavní koordinátorem při hrozbách jsou hasiči. „Konkrétní postupy jsou součástí neveřejného krizového plánu. Můžeme však říct, že jsou to živé materiály, které se ne〜ustále zdokonalují na základě nových poznatků a informací. Řeší hlavně, jak ochránit lidské životy, ale i způsoby vyrozumění obyvatel. Tento systém využíváme několikrát ročně jako třeba při požáru spalovny v Chropyni, kdy unikaly do ovzduší nebezpečné látky,“ uvedl Ivo Mitáček, mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.