VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti kácení v Hájku vznikla petice

Ostrožská Lhota – Arogance moci. Tak označuje Stanislav Bachan, senior z Ostrožské Lhoty, vykácení desítky stromů v tamním parčíku Hájek.

29.3.2011
SDÍLEJ:

V parku Hájek šla k zemi desítka stromů, podle organizátorů petice byly některé z nich zdravé.Foto: DENÍK/Michael Lapčík

V Ostrožské Lhotě šly k zemi údajně i zdravé stromy, tvrdí nahněvaní organizátoři protestního vyjádření

Podle něj byly některé listnáče zcela zdravé a proti řádění motorových pil proto důchodce společně se sousedy sepsal petici.
V parčíku šly k zemi totiž, kromě prohnilých břízek, i tři lípy v údajně velmi dobré kondici. „Požadujeme, aby se občanům vysvětlilo, proč se v Hájku kácely zdravé stromy, kdo o tom rozhodl a ať se provede kontrola tohoto rozhodnutí,“ vznesl požadavky jeden z iniciátorů petice Stanislav Bachan.

Na petičním archu, který byl včera doručen starostovi obce, se skví bezmála dvacítka podpisů. „Všechny jsou od obyvatel naší ulice. Nabízeli se i další lidé z celé Lhoty, ale nechtěl jsem z toho dělat kampaň. Někdo by si pak mohl říkat, že si skrze stromy vyřizuji osobní účty. To by se mi nechtělo poslouchat,“ konstatoval Bachan. Signatářům v žaludku leží především trio skácených lip, které byly zasazeny v roce 1968. Lípy se přitom běžně dožívají dvou set až tří set let. „Byla to tehdy velká událost. Stromy byly zasazeny v říjnu 1968, slavilo se padesát let od vzniku Československa. Přijeli i legionáři, hrála kapela. Teď už je vše pryč,“ vzpomíná Bachan a ukazuje od svého úvratí k pořezaným kmenům.

Kácení stromů se v Ostrožské Lhotě odehrálo na základě znaleckého posudku o jejich nebezpečnosti.

„Reagovali jsme tak na tragédii, kdy nemocný strom ve Zlíně spadl na dva školáky a zabil je. Už na konci minulého roku mě pak rada obce pověřila, abych zajistil vypracování posudku odborníkem, v tomto případě Robertem Škráškem z Uherského Hradiště,“ uvedl starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének.

První muž obce však nyní čelí velkému tlaku. Ukázalo se totiž, že jedna z pokácených lip nebyla vůbec označena a měla zůstat stát. Informaci jako první přinesl týdeník Dobrý den s kurýrem. „Je to moje chyba a moc mě to mrzí. Řešil jsem její kácení s pracovníky po telefonu, neměl jsem čas se tam přijet podívat. Oni mně vysvětlovali, o který strom se jedná, ale špatně jsme si porozuměli a neštěstí bylo na světě,“ popsal starosta svůj omyl, za který se obyvatelům omluví i v obecním zpravodaji.

V dědině se však šušká, že ne omyl, ale úmysl stojí za skácením zdravého stromu. „Měl padnout za požehnání starosty, a to kvůli tomu, že vadil jednomu z obyvatel při přijímání internetového signálu. A starosta moc dobře věděl, která lípa jde k zemi,“ nechal se slyšet organizátor petice Bachan. Takové tvrzení však Jelénka rozhořčilo. „Co vám k tomu mám říct? Jak to mám komentovat? Není to pravda,“ reagoval podrážděně na obvinění.

Kácení dřevin by mělo v Ostrožské Lhotě pokračovat. Obec má již zpracován projekt revitalizace zeleně, který počítá s odstraněním a obnovou stromů a keřů ve čtyř lokalitách. Jednou z nich přitom je i diskutovaný parčík Hájek. „Koncepce parku je dosti nedomyšlená a nedovoluje jeho plné využití. Chybí zde volná ucelená plocha, místo není propojeno s chodníky a živé ploty po obvodu parku jsou značně mezernaté,“ hodnotí stav Hájku souhrnná zpráva, kterou k projektu vypracovala krajinářka Alena Soušková.

Kácet se má i kolem ZŠ a MŠ, v okolí kostela, sportovní haly a hřiště. „Tyto stromy již nejsou nebezpečné, jde o estetické řešení. Podmínkou však je, že pokud nedostaneme dotace na novou výsadbu, žádné kácení se konat nebude,“ slíbil starosta Jelének.

Autor: Michael Lapčík

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení