VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti kácení v Hájku vznikla petice

Ostrožská Lhota – Arogance moci. Tak označuje Stanislav Bachan, senior z Ostrožské Lhoty, vykácení desítky stromů v tamním parčíku Hájek.

29.3.2011
SDÍLEJ:

V parku Hájek šla k zemi desítka stromů, podle organizátorů petice byly některé z nich zdravé.Foto: DENÍK/Michael Lapčík

V Ostrožské Lhotě šly k zemi údajně i zdravé stromy, tvrdí nahněvaní organizátoři protestního vyjádření

Podle něj byly některé listnáče zcela zdravé a proti řádění motorových pil proto důchodce společně se sousedy sepsal petici.
V parčíku šly k zemi totiž, kromě prohnilých břízek, i tři lípy v údajně velmi dobré kondici. „Požadujeme, aby se občanům vysvětlilo, proč se v Hájku kácely zdravé stromy, kdo o tom rozhodl a ať se provede kontrola tohoto rozhodnutí,“ vznesl požadavky jeden z iniciátorů petice Stanislav Bachan.

Na petičním archu, který byl včera doručen starostovi obce, se skví bezmála dvacítka podpisů. „Všechny jsou od obyvatel naší ulice. Nabízeli se i další lidé z celé Lhoty, ale nechtěl jsem z toho dělat kampaň. Někdo by si pak mohl říkat, že si skrze stromy vyřizuji osobní účty. To by se mi nechtělo poslouchat,“ konstatoval Bachan. Signatářům v žaludku leží především trio skácených lip, které byly zasazeny v roce 1968. Lípy se přitom běžně dožívají dvou set až tří set let. „Byla to tehdy velká událost. Stromy byly zasazeny v říjnu 1968, slavilo se padesát let od vzniku Československa. Přijeli i legionáři, hrála kapela. Teď už je vše pryč,“ vzpomíná Bachan a ukazuje od svého úvratí k pořezaným kmenům.

Kácení stromů se v Ostrožské Lhotě odehrálo na základě znaleckého posudku o jejich nebezpečnosti.

„Reagovali jsme tak na tragédii, kdy nemocný strom ve Zlíně spadl na dva školáky a zabil je. Už na konci minulého roku mě pak rada obce pověřila, abych zajistil vypracování posudku odborníkem, v tomto případě Robertem Škráškem z Uherského Hradiště,“ uvedl starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének.

První muž obce však nyní čelí velkému tlaku. Ukázalo se totiž, že jedna z pokácených lip nebyla vůbec označena a měla zůstat stát. Informaci jako první přinesl týdeník Dobrý den s kurýrem. „Je to moje chyba a moc mě to mrzí. Řešil jsem její kácení s pracovníky po telefonu, neměl jsem čas se tam přijet podívat. Oni mně vysvětlovali, o který strom se jedná, ale špatně jsme si porozuměli a neštěstí bylo na světě,“ popsal starosta svůj omyl, za který se obyvatelům omluví i v obecním zpravodaji.

V dědině se však šušká, že ne omyl, ale úmysl stojí za skácením zdravého stromu. „Měl padnout za požehnání starosty, a to kvůli tomu, že vadil jednomu z obyvatel při přijímání internetového signálu. A starosta moc dobře věděl, která lípa jde k zemi,“ nechal se slyšet organizátor petice Bachan. Takové tvrzení však Jelénka rozhořčilo. „Co vám k tomu mám říct? Jak to mám komentovat? Není to pravda,“ reagoval podrážděně na obvinění.

Kácení dřevin by mělo v Ostrožské Lhotě pokračovat. Obec má již zpracován projekt revitalizace zeleně, který počítá s odstraněním a obnovou stromů a keřů ve čtyř lokalitách. Jednou z nich přitom je i diskutovaný parčík Hájek. „Koncepce parku je dosti nedomyšlená a nedovoluje jeho plné využití. Chybí zde volná ucelená plocha, místo není propojeno s chodníky a živé ploty po obvodu parku jsou značně mezernaté,“ hodnotí stav Hájku souhrnná zpráva, kterou k projektu vypracovala krajinářka Alena Soušková.

Kácet se má i kolem ZŠ a MŠ, v okolí kostela, sportovní haly a hřiště. „Tyto stromy již nejsou nebezpečné, jde o estetické řešení. Podmínkou však je, že pokud nedostaneme dotace na novou výsadbu, žádné kácení se konat nebude,“ slíbil starosta Jelének.

Autor: Michael Lapčík

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

1. FC Slovácko - FC Vysočina Jihlava. Ilustrační foto

Přiblíží se dnes Slovácko klubovému rekordu?

V Janíkově stodole v rožnovském Dřevěném městečku se v sobotu 29. dubna 2017 konala regionální přehlídka dětských valašských souborů.
AKTUALIZUJEME
24

FOTO, VIDEO: V Rožnově se předvedlo třináct dětských valašských souborů

Cesty do Vápenic zbrocených krví trávou nezarostou

Čas nelze zastavit. Zacelil rány II. světové války, ale z paměti salašských lidí je nevymazal. Ani po dvaasedmdesáti letech chodníky do Vápenic za obcí Salaš, kde se stýkají svahy chřibských lesů a mezi nimi zurčí potůček Salaška, trávou nezarůstají.

Auto zastavilo až zábradlí

Až zábradlí zastavilo osobní automobil, který se srazil s jiným vozem na hlavní křižovatce v Uherském Hradišti. Na místě zasahovali hasiči, kteří likvidovali únik provozních kapalin. Jeden z účastníků nehody, jež se stala v sobotu okolo poledne, byl lehce zraněn. 

AKTUALIZOVÁNO

Kam o víkendu: Na Den Země, na bitvu o Bílé Karpaty, na pálení čarodějnic

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Nejvíce exekucí v kraji řeší v Ostrožské Nové Vsi

HLASUJTE V ANKETĚ / Nejvyšší množství exekucí ve Zlínském kraji mezi obcemi s počtem obyvatel vyšším než dva tisíce obyvatel je podle posledních průzkumů Českého statistického ústavu v Ostrožské Nové Vsi. S exekucemi se tam potýká 12,7 procent lidí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies