VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Procházka poutní a unionistickou minulostí Velehradu

Velehrad – Rovnou dvě nové výstavy zahalily třiceti panely s historickými texty a fotografiemi výstavní prostory ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje.

9.9.2012
SDÍLEJ:

V EXPOZICI. Výstavy si kladou za cíl seznámit návštěvníky s poutnictvím na Velehradě i se slovanským unionismem.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Jedna polovina expozice je věnována unionistickým snahám v Evropě v 19. a v první polovině 20. století, přičemž velký prostor je věnován unionistickým sjezdům a poradám, které se konaly na Velehradě v letech 1907 až 1948. Autorkou této výstavy, která nese název Slovanský unionismus je Anežka Kindlerová ze Slovanské knihovny v Praze.

„Když jsem nastoupila do Slovanské knihovny v Praze, zjistila jsem, že naši čtenáři, z řad odborníků na slavistiku, studentů i laické veřejnosti téměř nic nevědí o slovanském unionismu ani o Velehradě," svěřila se Kindlerová. Zdůraznila, že slovanský unionismus nám dal celou řadu odborníků-slavistů. Proto se před dvěma roky rozhodla uspořádat v Národní knihovně v Praze výstavu o slovanském unionismu.

„Jádro té výstavy z Národní knihovny tvoří výstavu s názvem Slovanský unionismus zde na Velehradě. Stejný název ponese moje kniha, která bude vydána v příštím roce u příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu," spíše konstatuje, než se knihovnice a autorka publikace chlubí.

Čtrnáct dalších panelů nese texty i fotografie výstavy nazvané Velehrad poutníků. Připravil je místopředseda Matice velehradské Petr Hudec, který návštěvníkům expozice ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje nabízí pohled na Velehrad jako na poutní místo. Výstava dokumentuje vznik a proměny velehradské poutní tradice.

Vsazuje do širších souvislostí rovněž provádění stavební obnovy poutního areálu v rámci projektu Velehrad – centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy.

„Když jsem před šesti lety nastoupil jako zaměstnanec Římskokatolické farnosti Velehrad, začal jsem se zabývat soustavnějším studiem historie poutní obce. Získané poznatky jsem ukládal do počítače jako vzácné poklady," svěřil se Hudec.

Nebylo tedy pro něj velkým problémem v krátkém čase připravit výstavu nejen ze svých podkladů, ale i z bohatého obrazového materiálu uchovávaného ve velehradském archivu.

„Oceňuji, že obě výstavy se vracejí do minulosti. Názornou a srozumitelnou formou představují jednak význam unionismu a pak také tradici velehradských poutí," nešetřila slovy chvály po prohlídce expozice Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea Uherské Hradiště.

Věří, že návštěvníci si dokáží na výstavách, které potrvají do 31. prosince, vychutnat nádherné historické fotografie, které slovanský unionismus a velehradské poutě dokumentují.

Autor: Zdeněk Skalička

9.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies