V pondělí 8. března dokončily tetičky poslední soupravy kvítek a věnců, všechno zabalily do krabic a už se bude čekat až do května. Jezdci i samotný král se musejí mezi­ tím seznámit s koňmi, naučit se či si aspoň připomenout jízdu na koni a velká sláva může začít. Málokdo si umí představit, kolik práce šikovných rukou tetiček je zapotřebí, než se může kůň začít strojit. Na jednoho koně je zapotřebí udělat více než 1600 papírových květů, jejichž tvary a podoba jsou dané, to není lecjaké pouťové zboží! Dlouholetý organizátor zdejších jízd králů Milan Stašek ten problém vysvětluje: „Při zdobení koní vycházíme z původních tradic a dalo nám hodně práce dohledat dokumentaci, která mapuje, jak nazdobení koně v minulém století vypadali, čím byli opentlení a jakou podobu měly jednotlivé prvky. Vzhledem k tomu, že v Kunovicích byla tato tradice přerušena, musíme na dochovaných fotografiích rozlišovat, co bylo skutečně tradiční a objevovalo se na koních pravidelně a co bylo třeba jen dobovým „vylepšením“, jež nemělo s tradicí nic společného.

Kunovské tetičky se scházely ve všední dny odpoledne v budově kulturního zařízení Pálenice, kde měly vyhrazenu pro svou práci klubovnu. Při práci si zazpívaly, probraly novinky z domova blízkého i vzdáleného a dokonce i ze světa. „Nebylo snadné připravit zdobení na osmadvacet koní, to už je nějaká hromada materiálu, to je nějakého stříhání, rolování, vázání a motání. Je to skutečně pořádný kus práce. Někdy se nás sešlo víc, někdy míň, ale podstatné je, že máme všechno hotové a nachystané,“ říká Anna Kolůchová, která společně se Zdeňkou Schneiderovou splétala z jednotlivých květů věnce, jež budou koně obepínat po bocích a přes hřbety. Kompletaci zdobení pro jednotlivé koně měla na starosti Božena Stašková. „Provianťáka při těchhle růžičkových manévrech dělala Ludmila Turčínková,“ s lehkým úsměvem doplňuje Milan Stašek, „tetičky tu sedávaly prakticky půl dne a to už člověk něčím k zakousnutí a zapití nepohrdne.“

O tom, že kunovské tetičky jsou seniorkami třetího tisíciletí, svědčí mimo jiné i to, že si o své práci vedou přesnou statistiku. Od 25. ledna, kdy začaly dělat růžičky, do 8. března, kdy končily s pracemi, odpracovaly celkem 2700 hodin, udělaly na 56 000 růží a dalších kvítků z krepového papíru (na jednoho koně jich je zapotřebí 1620 a pojede celkem 28 koní), „strýčkové“ Turčínek a Zajíc nastříhali na 44 000 drátků potřebných na vázání květů, na výrobu ozdobných třásní se spotřebovalo více než 1800 metrů na malé kousky nastříhané bužírky, která nahradila dříve používanou režnou slámu.

Na pondělní „aldamáš“ přišla tetičky pozdravit a kytičkou pro každou z nich poděkovat místostarostka Ivana Majíčková a o chvíli později dorazil i budoucí kunovský král Adam Joura se svou rodinou. Poděkovali tetičkám za jejich práci a dovezli pohoštění, aby byl aldamáš skutečným aldamášem. Na Pálenici bylo opět veselo a poslední růžičky pomalu mizely v krabicích. Je hotovo, ale kolik práce ještě čeká, než koně vyjedou a v ulicích se ozve: „Hýlom, hýlom!“

Zdeněk Kučera

Čtěte také:

Seniorky z Kunovic dokončily výrobu 56 tisíc papírových růží