VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primářka a modelka se shodují: mladých dárců krve není nikdy dost

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ – Snad nikdo nebude pochybovat o faktu, že darovat krev nebo kostní dřeň znamená záslužný počin, který zachraňuje lidské životy. Různé faktory jako strach z bolesti, lhostejnost či neznalost však vedou k tomu, že mladých dárců v České republice ubývá.

1.5.2013
SDÍLEJ:

Eva Čerešňáková a primářka Marta Černá.Foto: DENÍK/Michael Lapčík

Tento trend se snaží zvrátit řada iniciativ, které přesvědčují mladé lidi o prospěšnosti dárcovství. V minulém týdnu na toto téma přednášely studentům hradišťského gymnázia primářka hematologicko transfuzního oddělení v Uherskohradišťské nemocnici Marta Černá a tvář kampaně Českého červeného kříže na podporu dárcovství, první Česká vicemiss roku 2007 Eva Čerešňáková.

Paní primářko, máte v Uherskohradišťské nemocnici problém se sháněním dárců?

Musím naše dárce velmi pochválit. Existuje tady rozsáhlá a spolupracující dárcovská základna, jaká se hned tak jinde nevidí. Přesto je pořád potřeba šířit tyto myšlenky i mezi mladší ročníky, registr musíme obnovovat. Vždyť lidé přirozeně stárnou.

Pokud se někdo rozhodne, že se chce stát dárcem krve, co ho vlastně čeká?

V první řadě nepotřebuje vůbec žádné doporučení od obvodního lékaře. Přijde k nám, přihlásí se na registraci a vyplní dotazník. Napoprvé je trochu pracné, požadujeme pečlivé vyplnění kompletních informací o zdravotním stavu dotyčného. Následuje přesun na odběr vzorku krve, který slouží pro prvotní kontrolu parametrů krevního obrazu. S výsledkem dárce postupuje k lékaři a řeší případné sporné otázky. Pak už je připravený k regulérnímu odběru.

Má se člověk obávat, že mu bude špatně nebo že se nakazí infekcí z jehly?

Nakazit se rozhodně nikdo nemůže. Materiál je jednorázový a podléhá tak přísné kontrole, že to ani nepřipadá v úvahu. Samozřejmě se někomu může stát, že je mu po odběru špatně a pociťuje závrať. V tomto případě je důležité, abyste nechodili na odběr hladoví. Nesmíte sice před ním jíst tučné potraviny, ale třeba rohlík se sladkým čajem nic nepokazí. Po odběru si můžete déle poležet, doplnit tekutiny a pomalu vstát.

K čemu především darovaná krev slouží?

Po odběru se zpracovává, oddělí se červené krvinky a plazma. Používá se k léčbě všech typů chudokrevnosti, u hematologických i hematoonkolo­gických pacientů. Pak jí je také potřeba při operacích a řešení nehod.

Šestadvacetiletá Eva Čerešňáková vyrůstala do svých devatenácti v Uherském Hradišti a vystudovala zdejší gymnázium. Proslavila se jako modelka, vrcholem její kariéry v tomto oboru bylo získání titulu první České vicemiss v roce 2007. Kromě toho se snaží propagovat dárcovství krve, spolupracuje s Českým červeným křížem.

„Myslím, že mi bylo jednadvacet let, když jsem četla článek o dárcovství kostní dřeně. Obsahoval dojemné příběhy, jak nějaký dárce pomohl nemocnému a zachránil mu život. To mě nadchlo a inspirovalo. Odhodlávala jsem se sice několik měsíců, ale nakonec jsem se zaregistrovala a putovala na odebrání vzorku krve," popisuje někdejší modelka, nyní spíše moderátorka společenských akcí a manažerka marketingu jedné zahraniční firmy.

Jak se setkávala s dalšími lidmi, mezi nimi i primáři pražských transfuzních stanic, zjišťovala, že dárců ubývá a je potřeba ty starší nahradit dříve narozenými. „Domluvila jsem se s Českým červeným křížem, že uspořádáme osvětové akce. Na odběry nás chodí několik missek, zpěváků i herců, bývají u toho novináři. Nové dárce sháním aktivně dodnes. Na gymnáziu v Hradišti jsem podruhé, v Praze se snažím organizovat odběry se známými tvářemi dvakrát až třikrát ročně," říká Eva Čerešňáková, která sama darovala krev asi třináctkrát až patnáctkrát. „Přesné číslo nevím. Byla jsem na několika různých stanicích a nepořádně si nenosila kartičky," usmívá se.

Zároveň ale přiznává, že měla dříve až panickou hrůzu z jehel a na to, jak jí špičatý předmět proniká kůží se prý nemůže dívat dodnes. „Jsem radši otočená na druhou stranu, povídám si s člověkem, který sedí vedle," radí, jak překonat nepříjemný pocit.

Autor: Michael Lapčík

1.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Archeoskanzen na Modré se proměnil v židovskou vesnici

Baladický příběh Pláč svatého Šebestiána, který se odehrává na pozadí velké morové epidemie na území Svaté říše římské, jež postihla Evropu ve 14. století, natáčeli v Archeoskanzenu Modrá a v polích za tamní Živou vodou scénáristé a režiséři Milan Cyroň a Tomáš Uher.

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Detaily krojovaných průvodů mísící se s dominantami regionu v podobě křesťanských kapliček či rozhlednami zasazenými v malebném prostředí slovácké přírody. Na vernisáží fotografií ze Slovácka 21. srpna v komunitní uherskohradišťské kavárně Cafe 21 představilo šest místních autorů svůj pohled na Slovácko skrz objektivy svých fotoaparátů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení