VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při vernisáži obrazů pokřtili vínem knihu Dvacáté století v Babicích

Návštěvníky kulturního domu v Babicích, kteří do něj v pátečním podvečeru zamířili, okouzlil v jeho hlavním sále pohled na obrazy tamního malíře samouka Františka Němce (79), tolik spjatého nejen s přírodou, jež vesnici a krajinu Slovácka obklopuje, ale také s lidmi v nich žijících.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Při vernisáži obrazů pokřtili vínem knihu Dvacátého století v BabicíchFoto: Deník / Zdeněk Skalička

Jeho 68 vystavených obrazů, jimž na pódiu kulturního stánku vévodil jeden ze dvou jeho největších s názvem Židák, o rozměrech 2,30 x 1,30 metru, tvořilo je pět procent z 1200 olejomaleb, pastelů, perokreseb a akvarelů, které v průběhu let vytvořil.

„Moje první samostatná výstava má za cíl, aby se u mých obrazů pozorovatel zastavil a nechal na sebe působit volné asociace. Tady ale nemá návštěvník možnost pozorovat, jak obraz vzniká, co se za ním skrývá hodin práce,“ neodpustil si poznámku neobyčejně skromný babický malíř samouk.

Ačkoliv jeho profesní cesta se ubírala po docela jiné dráze, talent, který mu byl dán, opatruje dodnes, a ten je mu i navzdory věku stále společníkem a velkou inspirací.

„Jsem ráda, že František Němec zde představuje i tu malou část své tvorby. Kdyby chtěl vystavit všechny obrazy, které namaloval, prostory kulturního domu by k tomu nestačily. Potěšující ale je, že pan Němec maluje stále a rád,“ vysekla mu při vernisáži poklonu první žena Babic Martina Horňáková.

Vzápětí pak představila zbrusu novou knihu Dvacáté století v Babicích, které stejně jako výstavě obrazů požehnal slovem páter Bohumil Kundl.

Autorkami knihy, kterou obec za přispění sponzorů vydala nákladem 900 výtisků, jsou Františka Němcová (77), manželka malíře, s Marií Dostálkovou (60), kronikářkou obce od roku 1990 a vedoucí tamní pečovatelské služby.

V popředí jejich zájmu stála snaha zaznamenat všední život občanů Babic a jejich vztah k základním otázkám života. Proč ale pouze ve 20. století? Proč ne delší časový úsek života dřívějších generací?

„Protože jde o dobu, ve které jsou ještě mezi občany Babic ti, kteří mohou k osudu těch čtyř až pěti generací něco říci, z vlastních či předaných zkušeností,“ vysvětlila Františka Němcová.

Podle obou autorek jsou v jejich osobních archivech ještě dokumenty, které takový pohled umožňují. A ještě i živá paměť, která má poodhalit, co bylo, proč tomu tak bylo a co je potřeba si zapamatovat.

„Zatímco paní Němcová musela v knize postihnout dobu od roku 1901 až do roku 1989, já to měla jako kronikářka obce při psaní textu za poslední desetiletí 20. století snadnější,“ připustila se skromností sobě vlastní menší zásluhy na knize Marie Dostálková.
V šuplících obou autorek se hromadí podklady pro vydání další knihy, ale shánějí někoho, kdo by ji napsal.

Autor: Zdeněk Skalička

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vernisáží šestice fotografů ze Slovácka mapujících tradici a krajinu regionu byly v komunitní kavárně Cafe 21 k vidění také snímky procesí či Děvčátka z Velkého Lopeníka, oblíbená fotka jejího autora Martina Štechera.
7

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Kvůli rekonstrukci, která začala 9. srpna, bude ulice Nádražní v Újezdci u Luhačovic až do 2. října uzavřena. Práce zahrnují poklad nového povrchu silnice, opravu chodníků a přeložení veřejného osvětlení.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení