VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při vernisáži obrazů pokřtili vínem knihu Dvacáté století v Babicích

Návštěvníky kulturního domu v Babicích, kteří do něj v pátečním podvečeru zamířili, okouzlil v jeho hlavním sále pohled na obrazy tamního malíře samouka Františka Němce (79), tolik spjatého nejen s přírodou, jež vesnici a krajinu Slovácka obklopuje, ale také s lidmi v nich žijících.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Při vernisáži obrazů pokřtili vínem knihu Dvacátého století v BabicíchFoto: Deník / Zdeněk Skalička

Jeho 68 vystavených obrazů, jimž na pódiu kulturního stánku vévodil jeden ze dvou jeho největších s názvem Židák, o rozměrech 2,30 x 1,30 metru, tvořilo je pět procent z 1200 olejomaleb, pastelů, perokreseb a akvarelů, které v průběhu let vytvořil.

„Moje první samostatná výstava má za cíl, aby se u mých obrazů pozorovatel zastavil a nechal na sebe působit volné asociace. Tady ale nemá návštěvník možnost pozorovat, jak obraz vzniká, co se za ním skrývá hodin práce,“ neodpustil si poznámku neobyčejně skromný babický malíř samouk.

Ačkoliv jeho profesní cesta se ubírala po docela jiné dráze, talent, který mu byl dán, opatruje dodnes, a ten je mu i navzdory věku stále společníkem a velkou inspirací.

„Jsem ráda, že František Němec zde představuje i tu malou část své tvorby. Kdyby chtěl vystavit všechny obrazy, které namaloval, prostory kulturního domu by k tomu nestačily. Potěšující ale je, že pan Němec maluje stále a rád,“ vysekla mu při vernisáži poklonu první žena Babic Martina Horňáková.

Vzápětí pak představila zbrusu novou knihu Dvacáté století v Babicích, které stejně jako výstavě obrazů požehnal slovem páter Bohumil Kundl.

Autorkami knihy, kterou obec za přispění sponzorů vydala nákladem 900 výtisků, jsou Františka Němcová (77), manželka malíře, s Marií Dostálkovou (60), kronikářkou obce od roku 1990 a vedoucí tamní pečovatelské služby.

V popředí jejich zájmu stála snaha zaznamenat všední život občanů Babic a jejich vztah k základním otázkám života. Proč ale pouze ve 20. století? Proč ne delší časový úsek života dřívějších generací?

„Protože jde o dobu, ve které jsou ještě mezi občany Babic ti, kteří mohou k osudu těch čtyř až pěti generací něco říci, z vlastních či předaných zkušeností,“ vysvětlila Františka Němcová.

Podle obou autorek jsou v jejich osobních archivech ještě dokumenty, které takový pohled umožňují. A ještě i živá paměť, která má poodhalit, co bylo, proč tomu tak bylo a co je potřeba si zapamatovat.

„Zatímco paní Němcová musela v knize postihnout dobu od roku 1901 až do roku 1989, já to měla jako kronikářka obce při psaní textu za poslední desetiletí 20. století snadnější,“ připustila se skromností sobě vlastní menší zásluhy na knize Marie Dostálková.
V šuplících obou autorek se hromadí podklady pro vydání další knihy, ale shánějí někoho, kdo by ji napsal.

Autor: Zdeněk Skalička

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Jan Zapletal.

Ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal v pátek rezignuje

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Krátkou bohoslužbou slova připomenul superior velehradských jezuitů P. Petr Přádka dvěma stovkám občanů, kteří se v nedělním podvečeru shromáždili u tamní hypotetické rekonstrukce kamenného kostelíku sv. Jana Křtitele, nejen svátek tohoto světce, patrona Modré, ale také požehnal zbrusu novému dopravnímu automobilu tamní jednotky dobrovolných hasičů.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies