VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezidentka hnutí Stonožka navštívila Velehrad

Velehrad – Karel IV. – Otec vlasti nese název výstava, která byla v pátek zpřístupněna veřejnosti v informačním centru Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Vernisáže, při níž byla připomenuta výjimečná osobnost českých a evropských dějin, se odehrála za účasti zakladatelky a prezidentky hnutí Na vlastních nohou Stonožka Běly Gran Jensen a řady osobností veřejného, politického a náboženského života.

9.4.2016
SDÍLEJ:

Zahájení výstavy Karel IV. – Otec vlasti se v pátek zúčastnila zakladatelka a prezidentky hnutí Na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen a řada osobností veřejného, politického a náboženského života.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Mnoho lidí si myslí, že když jsem zakladatelkou Stonožky, že já mám na tom hnutí tu největší zásluh. Ale není to pravda. Hlavními hybateli hnutí jsou učitelé v České republice, k nimž patří učitelka Jana Kovaříková z Prakšic," řekla bez okolků Běla Jensen a s viditelným uspokojením se rozhlédla se po výtvarných pracích v informačním centru.

„V expozici je prezentováno osmnáct grafik, které byly oceněny ve výtvarné soutěži Karel IV. – Otec vlasti, jež loni vyhlásilo hnutí Na vlastních nohou - Stonožka u příležitosti 700. výročí narození Karla IV," uvedla Jana Kovaříková, koordinátorka hnutí pro oblast Moravy a učitelka výtvarné výchovy na Základní škole Prakšice.

Autory výtvarných prací s tematikou císaře Karla IV. jsou žáci Základní školy Prakšice a ZUŠ Jagelonská Plzeň.

„Výstava je součástí cyklu akcí, které budou letos na Velehradě k 700. výročí narození Karla IV. probíhat. Ty vyvrcholí v září v bazilice Nanebevzetí Panny Marie koncertem scholy Gregoriana Pragensis," informoval Petr Slinták, koordinátor kulturních aktivit poutního areálu Velehrad.

Připomenul, že v informačním centru byla po dobu tří let instalována výstava výtvarných prací žáků prakšické základní školy na téma Cyril a Metoděj patroni Moravy. Dosavadní spolupráce se zmíněným vzdělávacím ústavem byla podle jeho slov velice úspěšná, proto mu byla nabídnuta možnost, aby se jeho žáci svými pracemi prezentovali na výstavě, ke Karlovu jubileu.

„Žáci naší školy se loni na jaře věnovali tvorbě grafik po dobu tří měsíců. Jejich práce byly v červnu zaslány do Arcibiskupské paláce v Paze, kde je hodnotila odborná porota. Devatenáct prací, které jsou zde vystaveny, bylo porotci oceněno," konstatovala učitelka výtvarné výchovy prakšické školy. Grafika Dominika Hanáčka, loni žáka páté třídy, byla dokonce poctěna hlavní cenou poroty.

„Portrét císaře Karla jsem tvořil bez jakékoliv předlohy, s přestávkami po dobu tří týdnů. Vysokého ocenění od poroty si moc vážím," řekl spokojeně Dominik, který stejně jako vedle něj stojící sedmačka Kateřina Juráková se věnuje tvorbě grafik třetím rokem.

„Do soutěže jsem vytvořila portrét Karla IV. před hradem Karlštejn. Navštěvuji výtvarný kroužek a snažím se namalovat hodně obrázků, ale také se s nimi zapojit do různých soutěží," svěřila se Kateřina, kterou ještě baví hrát na kytaru a také zpívat.

Učitelka Jana Kovaříková vysekla při vernisáži poděkování všem podporovatelům Stonožky.

„Jmenovitě Ireně Kadlčkové, Olze Maráškové, Martině Galasové, Andree Jenerálové, Kateřině Velartové, Veronice Rajnohové, rodině Kučerové, Josefu Kadlčkovi a Augustinu Vlkovi, ale i mnohým jiným, kteří dětem pomáhají uskutečňovat jejich akce pro hnutí," dodala bez okolků kantorka prakšické školy.

Autor: Zdeněk Skalička

9.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies