VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přednost zprava, varuje cedule

Staré Město - Michal Červinka ze Starého Města si doposud naplno a skoro až bezstarostně užíval rychlou jízdu autem po nedávno opravené cestě v tamní lokalitě Trávníky. Silnice je dlouhá 650 metrů a je na ni možné vjet i z pěti bočních ulic.

19.12.2011 6
SDÍLEJ:

Přehledný úsek kolem obytné zóny Trávníky svádí řidiče k rychlé jízdě. Pravidla bezpečného provozu , která tam platí často neznají ani ti, kteří úsekem často projíždíFoto: DENÍK/Oleg Kapinus

Teprve poté, co při jedné takové jízdě směrem k němu bez varování z boční ulice vyrazilo jiné auto, Červinka zpozorněl. Situace se totiž opakovala i v následujících dnech.

„Teprve když jsem do té ulice vjížděl poněkolikáté, spatřil jsem ceduli s informací, že řidiči jedoucí zprava mají přednost. Dost mě to překvapilo, protože uliček, které do cesty vedou, je celá řada,” upozornil Červinka.

Zdůraznil, že řidiči, kteří se na nové silnici rozjedou, si tak možná ani neuvědomí nebezpečí a mohou se snadno srazit s přijíždějícím z některé z tamních uliček. Všechny křižovatky jsou pro řidiče jedoucí z bočních ulic na souvislou silnici ve tvaru T. Proto podle tamních obyvatel nová cesta v lidech budí dojem, že jde o hlavní silnici, kde mají v jízdě přednost. Na pravidla jízdy po nové cestě upozorňuje pouze jedna malá informační cedule. Ta je ale umístěna tak vysoko, že je při jízdě z auta velmi snadno přehlédnutelná.

„Ještě nikdy jsem neviděl, že by některý z řidičů před některou z křižovatek přibrzdil nebo dal dokonce přednost. Stejně tak jsem ještě neviděl ani žádného hazardéra, který by se odvážil přednosti využít a vjel do křižovatky proti rozjetému autu,“ kroutí hlavou nad netradičním značení Červinka ze Starého Města. Tvrdí však, že je jen otázkou času, než na silnici dojde k vážnější nehodě.

„Vždycky se najde někdo zatvrzelý, kdo bude chtít demonstrovat, že má v křižovatce přednost, a to i za cenu srážky. Bohužel se ale s pochopením u drtivé většiny řidičů zřejmě nesetká,“ dodává Červinka. Jeho domněnku potvrzuje i průzkum Slováckého deníku.

Ze třiceti projíždějících aut nepřibrzdilo před nepřehlednými křižovatkami u staroměstské obytné zóny Trávníky ani jedno.

Žádnou značku jsem neviděl

O tom, jaká pravidla platí na této cestě, nevěděl ani Roman Holomek z Polešovic. „Jedu sem za kamarádem, ale nějaké značky o přednosti v jízdě autům přijíždějícím zprava jsem neviděl. Říkáte, že u cesty je cedule s podobným upozorněním? Jsem tady asi podesáté, ale dosud jsem ji nespatřil,“ přiznal Holomek.

Starosta Starého města Josef Bazala tvrdí, že stávající dopravní řešení je tím nejlepším, které v této situaci mohli zvolit. „Vybrali jsme tu lepší variantu. V případě, že by byla souvislá cesta označena jako hlavní, bychom museli každou z bočních uliček vybavit značkami Dej přednost v jízdě a dalšími dopravními značkami označit cestu jako hlavní. Už nyní je v té lokalitě velké množství značek a další cedule by situaci učinily nepřehlednou,“ vysvětluje starosta. Současně však připustil, že pro neznalé řidiče může průjezd touto silnicí znamenat jisté problémy.

„Sázíme na to, že cesta slouží hlavně obyvatelům domů, které se tam nachází. A ti podmínky průjezdu znají. Navíc jsme ústí cesty opatřili cedulí, která řidiče upozorňuje, že se nachází na vedlejší cestě,“ dodal starosta, který tak cestu považuje za dostatečně bezpečnou.

Podobného mínění je i hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental. Ten podotkl, že na místních komunikacích jsou podobné úpravy povoleny.

Nehody se tam prý nestávají

„Nepamatuji si, že by v tom místě docházelo k nějakým nehodám. Situaci by tam neměli komplikovat ani cyklisté přijíždějící k cestě z bočních ulic. Pravou část silnice totiž lemuje cyklostezka, takže lidé na kolech by se na cestě vůbec neměli objevit. Bohužel je pravdou, že ji zhruba čtvrtina tamních cyklistů využívá,“ poznamenal Mergental.

Podobná cesta, která zpočátku mátla cyklisty i ostatní účastníky silničního provozu, se nachází v Jarošově. Zhruba kilometrový úsek chodníku je osazen desítkami značek. Ty se nacházejí u každého výjezdu z bočních ulic. Značení nabádá cyklisty, aby ve zhruba deseti úsecích sesedli z kola a dali přednosti dopravním prostředkům přijíždějícím zprava.

„Museli jsme brát ohled na stávající legislativu. Dopravní značky tam, i přes nesouhlas některých lidí, proto zůstanou. Lepší řešení jsme zkrátka nenašli,“ podotkl už před časem velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Autor: Oleg Kapinus

19.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Archeoskanzen na Modré se proměnil v židovskou vesnici

Baladický příběh Pláč svatého Šebestiána, který se odehrává na pozadí velké morové epidemie na území Svaté říše římské, jež postihla Evropu ve 14. století, natáčeli v Archeoskanzenu Modrá a v polích za tamní Živou vodou scénáristé a režiséři Milan Cyroň a Tomáš Uher.

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení