VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požární poplachy je nutné cvičit

Slovácko – Hoří! Opusťte budovu! Takové hlášení či výkřiky může kdykoliv zaslechout kdokoliv z nás. Když budeme vědět, jak se v takové chvíli zachovat, může nám to třeba zachránit život.

11.3.2010
SDÍLEJ:

Při požárním poplachu je důležité zachovat klid a co nejrychleji opustit budovu.Foto: DENIK/archiv

Proto čas od času úřady, instituce, školy, ale i soukromé firmy nacvičují simulovaný požární poplach. Ani zařízení na Slovácku nejsou výjimkou.
Jeden takový cvičný poplach si před několika dny vyzkoušeli například zaměstnanci a návštěvníci Finančního úřadu v Uherském Hradišti. „Po dobu poplachu jsme vyklidili budovu a uzavřeli ji. Celá akce trvala asi patnáct minut. Vše proběhlo hladce a podle plánu,“ popsal situaci, kdy se úřad evakuoval na ulici, jeho zaměstnanec Jiří Hubáček.

Obdobný scénář mívá i planý požární poplach, který dvakrát do roka organizují na uherskohradišťském gymnáziu. „Akce většinou vypukne deset minut před koncem druhé vyučovací hodiny. Máme stanovena shromaždiště, kde se všichni sejdeme. Většinou to probíhá bezproblémově,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Botek, který však vzpomenul cvičení, jež se bez komplikací neobešlo.

„Před časem se nám stalo, že právě v době poplachu psali studenti jedné třídy písemku. Odmítli vyklidit prostor, protože věděli, že nehoří skutečně, ale že jde jen o simulaci. Svoji činnost zkrátka v tu chvíli považovali za důležitější. Pak jsme dlouze diskutovali a vyjasňovali si, co tedy důležitější skutečně je,“ dodal ředitel.

I městské úřady dělají opatření pro případ, že by na jejich půdě vznikl poplach. „Pravidelně dvakrát do roka jedná městská bezpečnostní rada, z jejíž schůze vzejde plán bezpečnostních akcí, které se následně provádí s jednotkami integrovaného záchranného systému,“ nastínila mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková.

Na Městském úřadě v Uherském Brodě na případný únik před plameny také trénují. „Naposledy jsme vyhlásili poplach před dvěma lety. Kdy jej provedeme příště, to nemůžu prozradit, protože by pak ztratil význam,“ řekl uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof.

Každá instituce si četnost požárních poplachů stanovuje svými interními pravidly. „Smyslem evakuace osob z budov je zajištění správné reakce a času potřebného pro opuštění objektu,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

V případě, že by obec či organizace chtěla svůj požární poplach spojit s výjezdem hasičů, může tak učinit. „Pokud by to však mělo být spojeno se spuštěním sirény, je nutné o tom informovat krajské hasiče,“ upozornil Mitáček.

Čtěte také:

názor redaktorky Ireny Trojkové Poplachové zpestření školních dní

Autor: Irena Trojková

11.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Park Rochus v Uh. Hradišti. Ilustrační foto.
9

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení