VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poutníci šlapou z Velehradu na Svatý Kopeček u Olomouce

Velehrad, Morava – Na 110 kilometrů dlouhé pěší putování s názvem Moravská Compostela, které vede po dvou moravských poutních cestách na sebe navazujících, a to z Velehradu přes Svatý Hostýn na Svatý Kopeček u Olomouce, se v pátek třicet minut po poledni vydalo deset věřících s velkomoravským křížem, který věnoval poutníkům velehradský akademický sochař Otmar Oliva.

13.8.2016
SDÍLEJ:

MORAVSKÁ COMPOSTELA. Z Velehradu se vydali v pátek po obědě věřící poutníci na 110 kilometrů dlouhou trasu přes Hostýn na Svatý Kopeček.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Kříž je ozdoben stuhami s nápisy Velehrad, Sv. Kliment, Sv. Hostýn, Sv. Kopeček, Štípa, Křtiny. Také hrudi poutníků zdobily dvouramenné křížky, které jsou poutními atributy. Účastníkům všech poutí je už tradičně uděluje farář z Křtin u Brna a předseda Matice velehradské Jan Peňáz (65), který dává každému putování modlitbami a přímluvami duchovní impuls. Právem mu Svatý stolec udělil čestný titul Kaplan Jeho Svatosti s právem užívat před svým jménem čestný titul monsignore.

„Moravská Compostela, která je analogií obvyklých pěších poutí do Santiaga de Compostela ve Španělsku, a to pokud jde o délku překonané vzdálenosti a dobu pěšího putování, je letos pořádána pošesté," uvedl P. Jan Peňáz, který ji absolvoval pětkrát. První ročník pěšího putování se podle něj uskutečnil ve dnech 30. června až 4. července 2011 po obou moravských poutních cestách na sebe navazujících, tedy ze Svatého Kopečku přes Svatý Hostýn na Velehrad, a to v průběhu pěti dnů. V liché roky začíná putování na Svatém Kopečku, v sudé zase na Velehradě.

„V prvním ročníku vyšlo ze Svatého Kopečku 72 poutníků, ze Svatého Hostýna už nás bylo 146 a na Velehrad nás dorazilo včetně tří řidičů doprovodných vozidel, kteří byli také poutníky, celkem 143. Dvě třetiny poutníků byly starší 60 let," vypočítával kněz, který se i letos při pouti stará o její duchovní vedení.

Nejstarším poutníkem VI. ročníku Moravské Compostely je sedmdesátiletý Vladimír Garncarz z Pržna na Vsetínsku. „Compostelu šlapu pošesté, ale pouť ze Svatého Kopečku na Velehrad nebo opačným směrem absolvuji už podesáté. A bez problémů. Někdy mě ale musí páter Peňáz trochu usměrnit," svěřil se s pousmáním poutník Vladimír. Hrdě oznámil, že je synem Vladimíra Garncarze, který dostal v roce 1995 Řád bílého lva za protifašistický a protikomunistický odboj.

Šestá Moravská Compostela bude v úterý završena mší svatou v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. „Kilometr před cílem nás bude očekávat olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který s námi symbolicky dojde do baziliky, kde bude celebrovat na závěr pouti a odpustkových slavností mši svatou," informoval duchovní vůdce putování P. Jan Peňáz.

Autor: Zdeněk Skalička

13.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies