VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poutní slavnost Matice velehradské si užívali dospělí i děti

FOTOGALERIE / Slavnost Nanebevzetí Panny Marie, která připadá podle liturgického kalendáře na 15. srpna, si už několik let přicházejí věřící užít do poutního Velehradu. Nejinak tomu bylo v úterý, kdy se v církevním areálu uskutečnila na oslavu patronky tamní baziliky jedenáctá pouť Matice velehradské.

17.8.2017
SDÍLEJ:

K tradičním akcím Matice velehradské patří její srpnová pouť se mší i zábavou.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Atmosféra poutní slavnosti byla sice méně okázalá než červencová národní pouť, přesto posílila naděje několika stovek poutníků a členů Matice velehradské, kteří při dopolední mši svaté zaplnili baziliku. Slavnostní poutní mši svatou v ní celebroval olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner.

„Těšíme se z toho, že poutní mši svatou přijel sloužit arcibiskup Graubner právě v den, kdy v Olomouci začíná VI. celostátní setkání mládeže, jehož se zúčastní na 6 500 mladých lidí ve věku od 14 do 30 let, kteří chtějí prožít několik dní spolu,“ řekl v úvodu bohoslužby velehradský farář Petr Přádka. Historicky první české celostátní setkání mládeže se konalo v roce 1993 na Velehradě.

Odpoledne přijel na Velehrad za dětmi i jejich rodiči charismatický a autentický herec Víťa Marčík z Drahotěšic s pohádkou Bajaja. V malých i dospělých divácích s ní vyvolal prožitek přímé účasti v dění. Komorní představení jednoho „šaška“ a jeho pěti loutek nenechalo nikoho chladným. „Svatbou pohádka skončila, ale život vlastně začal,“ nechal se slyšet Víťa Marčík.

Po skončení pohádky se děti zapojily do soutěžní hry Cestou dvou bratří ze Soluně až na Velkou Moravu, kterou připravila Matice velehradská. Na sedmi zastaveních dostali kluci a holky za splnění úkolů razítko, v cíli pak placku s obrázkem baziliky, lízátko a poukázku na zmrzlinu. „Na pouti Matice velehradské jsem už popáté. A opět se mi tu líbilo nejen divadlo, ale i soutěže. Zajímavá byla netradiční kola. Třeba to, které mělo obě kola mírně elipsovitá. Projetí na něm bylo moc fajn,“ řekla perfektní češtinou Angolanka Laura Maria Natalia Ventura (11), která na prázdninách u své tety Mileny Marečkové v Nedakonicích.

Autor: Zdeněk Skalička

17.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení