VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod křižovatkou smrti ve Veletinách plánovaný chodník nepostaví

Veletiny – Smrťáky, bouračky s lehkými i těžkými zraněními, někdy i pětiminutové rozhlížení se nalevo a napravo. Jede něco? Křižovatka u Veletin, která spojuje obec s blízkými Hradčovicemi, patří k nejrizikovějším na Slovácku. V minulých dnech pohasla naděje, že alespoň pěší a cyklisté ji překonají bez potíží. Vedení obce totiž kvůli předraženým pozemkům nevyšel záměr na vybudování chodníku, který měl vést pod frekventovaným tahem z Uherského Hradiště na Uherský Brod.

15.6.2016 AKTUALIZOVÁNO 17.6.2016
SDÍLEJ:

Křižovatka s častými dopravními nehodami u Veletin. Ilustrační foto.Foto: HZS ZK

SLEDUJEME Dopravní nehody u Veletin

„Když potřebuje někdo zajet nebo zajít do Hradčovic, křižovatce se v současnosti nevyhne. Když si přitom uvědomím, že přes ni musí i starší osoby do obchodu nebo kostela, připadá mi celý úsek ještě nebezpečnější. Já sám spíš jezdím autem, ale i tak čekám někdy až pět minut, než všechna auta projedou," kroutil hlavou obyvatel Veletin Michal Gálek.

Alarmujícího stavu si je dobře vědom také starosta Veletin Tomáš Trtek. Všechny pokusy o zlepšení rizikové situace však byly neúspěšné, naposledy kvůli přemrštěným nárokům některých majitelů pozemků.

„Chtěli jsme vybudovat chodník, který by cyklistům a pěším umožnil bezpečně cestovat do sousedních Hradčovic bez nutnosti přecházet silnici. Bohužel, ačkoliv všichni místní byli ochotni prodat svůj pozemek nebo jeho části, dva přespolní majitelé požadovali tak velkou sumu peněz, že jsme museli od realizace bezpečnější trasy ustoupit," posteskl si Tomáš Trtek.

Chodník měl vést pod mostem, který se nachází asi padesát metrů od křižovatky, a na obou stranách se napojovat na stávající komunikace.

Z e-mailové komunikace mezi starostou a vlastníky stěžejních ploch vyplývá, že ani jeden z nich se nechtěl vzdát pouze části parcely, přes kterou měl vést chodník. Navíc oba požadovali několikanásobně vyšší částky, než je běžná výkupní cena.

„První parcelu, kde by vedlo pár metrů chodníku, bychom museli koupit celou, přičemž cena místo běžných třiceti korun za metr čtvereční by byla dvojnásobná, což při výměře přes tisíc metrů čtverečních činilo přes šedesát tisíc. Druhý plac bychom museli přeplatit dokonce šestinásobně, abychom mohli pěší trasu dokončit. Celkově by vyšel obec na 450 tisíc, což je absolutně nereálné," řekl Tomáš Trtek.

Alternativ už se obyvatelům Veletin příliš nenabízí. „Máme zde takovou spíše polní cestu, kterou bychom chtěli užívat, ale není příliš sjízdná na kole. Plánuje se také cyklostezka. Její realizaci však vidím optimisticky nejdříve za tři až čtyři roky, navíc by se jednalo spíše o objízdnou trasu, která by daný problém nevyřešila," doplnil starosta Veletin.

O rizicích tamní křižovatky ví také uherskohradišťská dopravní policie, pomoci ale nemůže. „V této části by nebyly přechody pro chodce bezpečné. Situaci by vyřešil jedině podchod, jak je tomu třeba ve Véskách. Jiná cesta v současnosti do Hradčovic nevede," sdělila policejní mluvčí Milena Šabatová. Právě s podchodem ovšem počítal zrušený projekt na vybudování chodníku.

Za poslední dva roky byla silnice u Veletin dějištěm hned čtrnácti dopravních nehod. Naposledy se zde stala smrtelná nehoda letos 11. dubna, kdy následkům poranění podlehl osmdesátiletý řidič fabie.

Autor: Jiří Kordovaník

15.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Park Rochus v Uh. Hradišti. Ilustrační foto.
9

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení