VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pískoviště opět pod dohledem

Uherské Hradiště - Přísnější normy EU měly chránit dětská pískoviště před znečištěním. Na rekonstruovaných pláccích se proto před několika lety objevily krycí plachty. Dnes jsou ale některá pískoviště opět odkrytá a skýtají nebezpečí v podobě kontaminace od domácích zvířat.

9.3.2010
SDÍLEJ:

Krycí plachty na pískovištích dokáží účinně zamezit znečištění dětských hřišť. V Uherském Hradišti už některé plachty z pískovišť zmizely.Foto: DENÍK/Oleg Kapinus

Čítankovým příkladem je dětské hřiště na sídlišti Východ v ulici Sadová. „Plachta tam vydržela zhruba tři roky. Pak ji někdo odstranil a už nevrátil zpět. Kromě zakrslého králíka, který se tady po sídlišti pohyboval asi dva roky, v pískovišti často vídám psy a kočky. Veškerý efekt zabezpečení se tak míjí účinkem,“ podotkla Jana Snopková z Uherského Hradiště. Efekt podle ní nepřináší ani oplocení hřiště, jehož vrátka zůstávají stabilně otevřená. „Překonání nízkého plotu také není pro kočky žádný problém, takže zabezpečení tohoto hřiště je prakticky nulové,“ tvrdí Snopková.

Výměna písku je podle zástupců Uherského Hradiště samozřejmostí každý rok. Hmotu vyměňují především v pískovištích, která jsou viditelně znečištěná anebo v případě, kdy je nutné písek doplnit. „Naposledy jsme písek ve všech pískovištích v aglomeraci města vyměnili minulé jaro. Před jeho výměnou provedli na pískovištích hygienici kontrolu. Ta dopadla dobře. Písek nebyl znečištěný a odpovídal po chemické i biologické stránce hygienickým normám,“ vysvětlila mluvčí hradišťské radnice Petra Zemčíková. Ta rovněž potvrdila, že žádné odstraněné krycí plachty z pískovišť novými nahrazovat nebudou. „V nejbližších dnech provedeme vizuální kontrolu všech pískovišť a na potřebných necháme vyměnit či doplnit písek,“ dodala mluvčí. Hygienici možná některá pískoviště prověří, o jejich zakrytí se ale zajímat nebudou.

Kdo zodpovídá za použití plachty?

Pokud je plocha opatřená plachtou, za její efektivní používání již zřizovatel zodpovědnost nenese. „Tuto kontrolu si musí zajistit uživatelé pískovišť, potažmo zákonní zástupci ratolestí, které plochy s pískem využívají,“ vysvětlila před časem Zuzana Krupičková z Odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice. Prověrky hygieniků v posledních letech žádné závadné pískoviště v Uherském Hradišti a okolí neodhalily. Loni hygienici prověřili na Uherskohradišťsku pět dětských hřišť. „Čtyři kontroly se uskutečnily namátkově, jednu jsme provedli na základě podnětu oznamovatele,“ upřesnila Ivana Lukašíková z Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně. Povinnost udržovat čistotu v pískovištích má ze zákona provozovatel. Způsob, jakým zajistí splnění zákonné povinnosti, není legislativou upraven. „Zda tak učiní krycí plachtou nebo jinak, je na jeho zvážení. Krajská hygienická stanice nemá právo určit, že pískoviště musí být vybaveno krycí plachtou,“ vysvětlila Lukašíková.

Pokutu může zřizovatel hřiště obdržet v případě prokázání nadlimitního znečištění písku. Maximální výše pokuty se může vyšplhat až na dva miliony korun. „Je však třeba říct, že při stanovení konkrétní výše pokuty se přihlíží zejména k závažnosti, způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání,“ upřesnila Lukašíková.

Čtěte také:

názor redaktora Olega Kapinuse Čí je to starost?

Autor: Oleg Kapinus

9.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Park Rochus v Uh. Hradišti. Ilustrační foto.
9

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení