VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice: sbírají podpisy proti pískovně u Ostrohu

Uherský Ostroh - My níže podepsaní nesouhlasíme se záměrem těžby a úpravy štěrkopísku v Uherském Ostrohu. Těmito slovy začíná petice, která se včera objevila na některých úřadech Hodonínska a Břeclavska, ale i mezi lidmi v regionu. Organizátorem je podnik Vodovody a kanalizace Hodonín (VaK).

10.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Firma již několik let bojuje proti tomu, aby mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem vzniklo třicetihektarové jezero pro těžbu štěrkopísku. Nyní se pustila do sběru podpisů.

Investorem, který chce na Slovácku surovinu těžit, je společnost Jampílek ze středočeských Lázní Toušeň. Pro to, aby mohl v plánu pokračovat, potřebuje nyní získat souhlas s vyhodnocením vlivů na životní prostředí, s takzvanou studií EIA. Společnost se o to pokouší již potřetí.

„V prvním kole vedl řízení Krajský úřad Zlínského kraje. Na žádost investora řízení skončilo. Stejně tak i druhé kolo, které vedl olomoucký odbor ministerstva životního prostředí. V obou případech byl podle nás proces ukončený záměrně z toho důvodu, aby nepadlo záporné stanovisko. Nyní se jedná už potřetí a řízení se ujalo ministerstvo životního prostředí v Praze," nastínila problematiku vodohospodářka Vodovodů a kanalizací Hodonín Martina Škodáková.

Protesty se množí

Podle hodonínského podniku dělají všechny tři zmíněné úřady vše pro to, aby bylo možné investorovi vyhovět. „Záměr je v rozporu s platnými právními předpisy a byla k němu vydaná celá řada negativních stanovisek odborníků i okolních obcí. Argumenty, které předkládáme, úřady zlehčují nebo odmítají," upřesnil technickoprovozní náměstek VaK Pavel Zabadal.

Petice přitom není první, která se v souvislosti s těžbou štěrkopísku objevila. Proti vzniku jezera, které může ohrozit pitnou vodu až pro sto třicet tisíc lidí na Slovácku, se už v minulosti postavili obyvatelé Uherského Ostrohu.

V těchto dnech mohou zájemci petici podepsat na obecních a městských úřadech v obcích, do kterých VaK dodává vodu. Podnik chce podpisy získat mezi lidmi také tím, že je bude oslovovat. Od středy bude petice i na webu firmy. „Podepsané archy chceme shromáždit do konce dubna. Poté je předáme ministerstvu životního prostředí," dodala Škodáková.

Podle zástupce firmy Jampílek Pavla Josefuse společnost nyní pokračuje v další fázi procesu vyhodnocení vlivů projektu na životní prostředí. „V období Vánoc shromáždilo ministerstvo připomínky, které na úřad dorazily od dotčených orgánů státní správy, obcí i od veřejnosti k námi zpracované studii. Ministerstvo zadalo posudek, který měl zhodnotit jednak dokumentaci, ale i připomínky a případně námitky, které k ní přišly," sdělil Josefus. Závěry ministerstvo životního prostředí zveřejnilo a obce, úřady i lidé se k nim mohou opět vyjádřit.

Odmítavě se k případu staví ve Bzenci. Starosta Pavel Čejka předpokládá, že město vydá zamítavé stanovisko. „Zahájení výroby pro nás může mít v budoucnu nesmírně špatné důsledky. I proto chceme bránit zájem jižní Moravy. Voda je pro nás klíčová, navíc v době, kdy té podzemní ubývá," vyjádřil se Čejka.

Poslední návrh investora budou projednávat také radní v Uherském Ostrohu. „Už nyní mohu říct, že se náš postoj v této záležitosti nezměnil a stavbu nadále odmítáme," sdělila Slováckému deníku starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská.

Těžba by znamenala nepřijatelná rizika

Negativní vyjádření vydal k posudku také odbor životního prostředí a územního plánování ve Veselí nad Moravou. Pískovna má totiž vzniknout v údolní nivě a zároveň i v aktivní zóně záplavového území řeky Moravy i v ochranném pásmu zdroje podzemních vod Bzenec-komplex, který má v následujících letech zásobovat pitnou vodou Horňácko.

„Jsme přesvědčeni, že činnosti spojené s těžbou štěrkopísku by představovaly nepřijatelná rizika pro zmíněný vodní zdroj. Navrhovaná těžba proto není možná," poukázal referent odboru Petr Michna.

Jak doplnil, studie je i v rozporu s vodním zákonem a s územními plány Moravského Písku a Uherského Ostrohu. „Posudek možná rizika ohrožení vodního zdroje podceňuje, v některých ohledech je neobjektivní, neurčitý, neúplný a nerespektuje princip předběžné opatrnosti," upozornil Michna. Ten doufá, že se k záměru postaví odmítavě také ministerstvo životního prostředí.

Podle mluvčí ministerstva Jany Taušové se k posudku zatím vyjádřil pouze Obvodní báňský úřad pro území krajů Jihomoravského a Zlínského. „Další vyjádření očekáváme ve stanovené lhůtě, která uplyne druhého května," informovala Taušová.

Autor: Pavel Bohun, Zuzana Černá

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Slavnostní vyhlášení výsledků X. ročníku soutěže TOP Víno Slovácka 2017 v Polešovicích. Jedná se o regionální ocenění nejlepších vín Slovácka
AKTUALIZOVÁNO
33

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Dožínky Zlínského kraje 2017
AKTUALIZUJEME
31

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Nově narozená miminka na Slovácku - 33. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE / Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Stanislav Hofmann: Mrzí mě, že ze Sparty jedeme s prázdnou

ROZHOVOR/ - Hodně solidní zápas odehrálo Slovácko na pražské Letné. Bohužel, domů se svěřenci trenéra Levého vraceli bez bodového zisku. K vysněné remíze scházely doslova centimetry. Šest minut před koncem, po rohu střídajícího Sadílka, orazítkoval Stanislav Hofmann jenom tyčku sparťanské branky.

Amatérští výtvarníci si odskočili na týden malovat na Velehrad

Obrazy se dají prezentovat nejen v tradičních galeriích, ale ledaskde. O tom se mohli přesvědčit obyvatelé i návštěvníci poutního Velehradu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení