VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V opravených panelových domech prý jejich obyvatelé ušetří a lépe se jim bydlí

Slovácko - Proklínané a kritizované panelákové sídliště stále tvoří i na Slovácku výraznou část ubytování obyvatel. V druhém největším městě uherskohradišťského okresu, Uherském Brodě, tvoří podle odhadu jeho starosty Ladislava Kryštofa asi pětinu bytového fondu.

5.2.2008
SDÍLEJ:

Rekonstrukce panelového domu přijde v průměru jednu bytovou jednotku na 170 tisíc korun. Foto: DENÍK/Milan Zámečník

„Revitalizací prošly všechny domy, které jsou ve vlastnictví města,“ poznamenal Kryštof, podle něhož jsou to právě projekty revitalizace sídlištních domů, které zásadně ovlivňují možnost získání dotací na opravy. „Na první pohled nejhůře vypadají bytové domy vystavěné z cihel, protože na jejich obnovu stát dotace neposkytuje,“ doplnil brodský starosta.

Přímo v metropoli Slovácka bydlí v panelových domech nejvíc lidí z regionu. Z uherskohradišťských bytových domů tvoří paneláky dvě třetiny. Ne všechny však mají za sebou nezbytnou rekonstrukci.

„V loňském roce jsme dokončili revitalizaci domů na sídlišti Mojmír a nyní se pracuje na sídlištích Východ a v Jarošově. Kompletní oprava domu není jednoduchá záležitost, neboť jde nejen o zateplení fasády, ale také o výměnu balkonů a oken či opravu střechy,“ uvedl Drahomír Hlaváč, předseda Slováckého stavebního bytového družstva, které má ve spoluvlastnictví na patnáct set bytů. Rekonstrukce paneláku přitom není zrovna levnou záležitostí. Na jednu bytovou jednotku přijde v průměru na 170 tisíc korun.

Revitalizace panelového domu však neznamená pouhé snížení energetické náročnosti, a tím pádem úspory, ale také prodloužení jeho životnosti o pětadvacet let. Sami obyvatelé opravených domů si rekonstruované bydlení pochvalují. „Nejenže díky zateplení ušetříme za energie, ale domy vypadají daleko lépe než předtím,“ poznamenal obyvatel uherskohradišťského sídliště Mojmír František Prachman.

U změny vzhledu se mnohdy investoři pohybují doslova způsobem od zdi ke zdi. Šedivé domy po opravě často září nejneuvěřitelnějšími odstíny barev. „Snažíme se změnu vzhledu domů hlídat. V projektech proto musí být uvedena barva fasády, ale stává se, že investor neoznačí odstín, který nás pak nemile překvapí. Až na drobné výjimky se nám však povedlo barevnost panelových domů uhlídat v rozumných mezích,“ uvedl vedoucí Odboru architektury Městského úřadu Uherské Hradiště Aleš Holý.

Milan Zámečník

5.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Jan Zapletal.

Ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal v pátek rezignuje

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Krátkou bohoslužbou slova připomenul superior velehradských jezuitů P. Petr Přádka dvěma stovkám občanů, kteří se v nedělním podvečeru shromáždili u tamní hypotetické rekonstrukce kamenného kostelíku sv. Jana Křtitele, nejen svátek tohoto světce, patrona Modré, ale také požehnal zbrusu novému dopravnímu automobilu tamní jednotky dobrovolných hasičů.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies