VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památnou Mandincovu lípu smetla vichřice

Po více než týdnu se odkrývají další škody, které způsobila vichřice, která se 10. srpna přehnala přes Bílé Karpaty. Za oběť jí padla i památná lípa na katastrálním území Vyškovce, tak zvaná Mandincova.

21.8.2017
SDÍLEJ:

Vichřice přes dvě stě let starý strom asi zlomila.Foto: Jaro a Jožo Struhárovci

Na vyvrácený, asi dvě stě let starý strom, upozornil bratři Struhárovci ze Zabudišové na Slovensku, kteří mají hory dobře zmapované.

"Šli jsme s bratrem pěšky ze Zabudišové na vyškovecké hody. Ty se nekonaly, a tak jsme šli pozdravit památnou lípu, kterou jsme bohužel našli zničenou vichřicí. Naskytl se nám velmi smutný pohled na zničený majestátní strom," litovali škod Jaro a Jožo Struhárovci.

Strom se nacházel cca 500 metrů od Hribovně po polní cestě směrem na Vápenice pod chatou Vyškovec.

Jednu z největších lip v Bílých Karpatech zničila vichřice, jež kolem půlnoci potrápila obyvatele Kopanic.

"Na ten den si přesně pamatuju. Přibližně od půlnoci až do druhého dne do pěti hodin odpoledne nám nešla elektřina. Hodně foukalo a padaly i kroupy," popsala počasí Žaneta Janků z Chaty Vyškovec.

Dodala, že v okolí bylo druhý den hodně popadaných větví i stromů.

"Protože tu fouká často, mám zajištěné truhlíky na okně dráty, ani to nepomohlo," doplnila.

Extrémní bouřku i na Kopanice potvrdila také starostka Vápenic Anna Kubániková.

"Šíleně foukalo. Kvítka jsem sbírala po silnici," nechala se slyšet vápenická starostka s tím, že ani u nich v obci elektřina nešla až do sedmnácti hodin.

Přestože obyvatelé popisují počasí v černých barvách, Lesy ČR ani Správa chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty nemá v okolí hlášené větší množství popadaných stromů.

"O lípě jsme slyšeli teprve včera, takže teprve budeme řešit, jak se vše stalo a co bude následovat. Ani nechci uvěřit, že by se mělo jednat o památnou lípu s více než pětimetrovým obvodem kmene," prozradil vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny CHKO Bílé Karpaty Bohumil Jagoš.

On sám prohlašoval lípu za památný strom v roce 2001. Mandincova lípa měřila při poslední revizi 24 metrů a obvod kmene byl ve výšce 1,3 metru více než pět metrů.

Pojmenovaná je podle majitelů pozemku, kde rostla. Na území CHKO Bílé Karpaty je 36 památných stromů včetně Mandicovy lípy, na území celého Zlínského kraje je to pak 194 stromů a jejich skupin. Nejvíce jich lze najít na Kroměřížsku, a to 71. Na Uherskohradišťsku je jich naopak nejméně – 32. 

Autor: Blanka Malušová

21.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení