Návštěvníky kromě opravené budovy čeká zejména nová multimediální expozice, která je postavena na životním příběhu jednoho Slovana, jehož autoři výstavy pojmenovali Mojslav. Veřejnost si znovuotevřený památník bude moci prohlédnout poprvé zítra, nově bude otevřen celoročně včetně víkendů.

Předešlou expozici tvořily vitríny s archeologickými nálezy doplněné texty. Autoři té nové, Luděk Galuška z Moravského zemského muzea v Brně, a Miroslav Vaškových, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea, se rozhodli výstavu postavit na příběhu Slovana, pohřbeného v 9. století na pohřebišti ve Starém Městě Na Valách. Jeho život ukazují asi dvě desítky figurín v životní velikosti, zobrazujících dětství, přijetí mezi bojovníky, příchod Cyrila a Metoděje či Mojslavův odchod ze života.

„Je tam asi dvaadvacet postav. Jsou dobově ustrojeny, mají na sobě nejen barevné oděvy, ale třeba i šperky, ostruhy, meče, obutí, ženy ozdoby a tak dále. Návštěvníci si tak například mohou představit, jak tehdejší lidé chodili ustrojeni. A to nejenom špičky jako Svatopluk, Metoděj a knížata, ale i běžní normální lidé,“ řekl Vaškových. Dodal, že předchozí expozice už přestala odpovídat „novému výstavnímu duchu“. „Snažili jsme se to oživit a udělat atraktivnější. Ve vitrínách jsou sice i archeologické nálezy, ale 'gró' expozice je postaveno na tom příběhu. Tomu jsou přizpůsobeny i texty, které jsou i namluveny na sluchátkách, takže každý si může poslechnout poměrně podrobný komentář k historii i k předmětům ve vitrínách,“ doplnil Vaškových. Výstavu tvoří kolem dvou set předmětů z archeologických výzkumů ze Starého Města a z Uherského Hradiště.

Památník Velké Moravy patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky. Budova byla postavena v letech 1959 až 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské, kostela Na Valách.

ČTK