Při svojí návštěvě ale odhalili něco, co je na jihovýchodní Moravě naprostým unikátem – čtyři gotické konzoly ve tvaru obličeje, které ukrývala místnost v bývalé hradní věži. Tento významný objev je o to větším impulsem pro představitele města k zpřístupnění zámecké věže veřejnosti.

„Zdálo se, že ostrožský zámek již všechna svá zákoutí odkryl. Nikdo netušil, že jedno z největších tajemství zůstává doposud skryto v zásypech pod podlahou jedné z místností, která navíc působila dojmem předčasně opuštěného staveniště,“ vyjádřil svůj údiv nad objevem pracovník NPÚ v Kroměříži Radim Vrla.

Čtyři figurální gotické konzoly se skrývaly v koutech místnosti. Skládají se z krycí desky a sochařsky ztvárněného obličeje. Účel, ke kterým sloužily, není podle památkářů zcela patrný. Jisté je ale údajně to, že pokoj ve věži patřil k nejlépe vybaveným a nejkrásnějším místnostem v ostrožské zámku. „Kamenné konzoly se stylizovanými lidskými obličeji byly opatřeny pestrými barevnými nátěry, které se z velké části dochovaly dodnes. Mohou tak sloužit jako výborná ukázka výrazu gotické architektury. S největší pravděpodobností lze jejich vznik spojit s opravou a přestavbou hradu po ukončení válečných operací 15. století,“ pokračoval v popisu nálezu Vrla, podle něhož nemá ve Zlínském kraji tento soubor obdoby.

V rámci chystaného zpřístupnění dalších prostor zámku uvažují ostrožští zastupitelé o prezentaci celé této místnosti včetně kamenných obličejů. Než však tato díla budou veřejnosti odhalena, musí dojít k náročným restaurátorským i stavebním pracím.

„Tento unikát nalezený v sále předků, jak místnosti říkáme, by mohl pomoci při hodnocení naší žádosti o dotaci z Regionálního operačního programu, kterou jsme před pár dny podali,“ vyzvedl další pozitiva objevu místostarosta Uherského Ostrohu Vlastimil Kuřimský. Díky ní by měla být zpřístupněna nejen místnost v zámecké věži, ale také tři místnosti v přízemí zámku, které by se měly proměnit na muzeum krojů, expozici městského života či výstavní sál skupiny historického šermu Memento mori. „Zpřístupnění těchto objektů má přijít zhruba na pět až šest milionů korun,“ vyčíslil sumu místostarosta.

Ostrožský zámek by se po zpřístupnění několika svých místností mohl stát dalším turistickým cílem na Slovácku. „Zámek je podstatnou dominantou našeho regionu, a proto je škoda dál jej nevyužít pro turistické účely. Nápad zpřístupnit některé jeho místnosti veřejnosti se mi zamlouvá. Zajímavé expozice v nich by návštěvníky našeho města uspokojily. Turisté se totiž často ptají po možnosti prohlédnout si zámek. Nyní jim však nemůžeme kromě vstupu na nádvoří a návštěvu občasných výstav nabídnout víc,“ konstatovala hlavní manažerka Mikroregionu Ostrožsko Jana Bujáková.

Ostrožský zámek je renesanční památka ze 16. století. Vznikl přestavbami z královského hradu z druhé poloviny 13. století, který byl za husitských válek významným centrem husitství v oblasti. Renesanční přestavba hradu za pánů z Kunovic byla tak důkladná, že jeho původní podobu odhalily až nedávné stavebně historické průzkumy, po nichž následuje postupná obnova celého objektu. V nové době zámku na majestátním vzezření ubrala jednak regulace řeky Moravy, která jej až do 20. století obtékala, jednak likvidace jeho hospodářského zázemí a přilehlých zahrad. I tak představuje zámek Uherský Ostroh zajímavý turistický cíl a pýchu města, jenž je od počátku 21. století zároveň sídlem ostrožského městského úřadu.