Hody v Jankovicích se před několika dny konaly dokonce s vypůjčeným stárkem. „Stárka jsme měli půjčeného. Celkově není moc mladých lidí, kteří by se do rolí stárků hrnuli. Já sama jsem v Jankovicích stárkovala před třemi lety a můj bratr by měl být stárkem za dva roky,“ uvedla jednadvacetiletá Martina Němečková, která sice bydlí v Uherském Hradišti, v Jankovicích však má prarodiče a tak se hodového veselí ráda a ochotně účastní. „Obecní úřad přitom zajišťuje víno, večeři, muziku i sál v kulturním domě pro chasu. Myslím, že kdybych připravila jen malinké pohoštění, do dvou tisíc korun bych se nejspíš vešla,“ podotkla Němečková.

Opadající zájem zaznamenali také v Ostrožské Nové Vsi. „Přes prázdniny se dala chasa dohromady a stárky zvolila. Přesto jsme však pokles zájmu i v minulých letech zaznamenali. U nás se do průvodu vypravují také manželské páry, aby tradici u mladých lidí podpořili,“ sdělil novoveský místostarosta Pavel Botek.

Roli mladší stárky si letos vyzkouší také Markéta Němcová z Kunovic. „Jsme asi výjimkou, ale u nás jsou pozice stárků bez potíží obsazené a zájem ostatních stále je. Je pravda, že tato funkce je finančně náročná pro rodinu, záleží ale na přístupu každého,“ myslí si Němcová. „Od města dostáváme každý příspěvek čtyři tisíce korun. Kdybych se velice uskromnila, náklady bych těmito penězi možná pokryla,“ dodala.

Pokles zájmu o role stárků potvrdila také etnografka Ludmila Tarcalová. „Dříve měla pořádání hodů na starosti stárkovská organizace. Byl selský stárek, který měl peníze i velké pravomoce. Ve dvacátých letech však začaly hody spolupořádat soubory a například spolky požárníků. Nyní však veškerá organizace a pohoštění padá na jednu rodinu, a tak nezájem spíše pramení z důvodu větší finanční zátěže,“ potvrdila Tarcalová.