VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O dalším osudu hradišťské věznice by mohl rozhodovat premiér Sobotka

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – O obnovu zchátralého areálu věznice v Uherském Hradišti začal v uplynulých dnech opět aktivně usilovat také šéf sociálních demokratů v metropoli Slovácka a zastupitel v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa (ČSSD). Ten se snaží získat peníze na opravu a zprovoznění komplexu přes premiéra Bohuslava Sobotku, respektive dosáhnout vyčlenění investic do oživení objektu přímo ze státního rozpočtu.

3.4.2015 6
SDÍLEJ:

Věznice v Uherském Hradišti.Foto: DENÍK/Jan Karásek

„Výsledkem by měla být rekonstrukce celého objektu ve prospěch okresního soudu, okresního státního zastupitelství, střediska probační a mediační služby, územního pracoviště finančního úřadu a malého muzea, připomínající historii věznice a justičního paláce," nastínil svůj záměr Antonín Seďa. Jak sám přiznává, shoduje se s názorem starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy (ODS), že je pět minut po dvanácté na to, aby se s touto historickou památkou, konečně něco začalo dělat.

A sám starosta potvrdil, že ač bývalá věznice městu nepatří, je pro něj neuvěřitelně velkým břemenem. „Měla by projít komplexní obnovou. Ovšem není jiná cesta, než že stát uvolní na opravy tohoto významného historického objektu peníze. Je potřeba neustávat v tlaku na kompetentní orgány státu, který by vedl k tomu, aby stát konečně uvolnil potřebné peníze," vyjádřil se aktuálně Stanislav Blaha na webových stránkách města. Objekt, který chátrá už od roku 1960, byl v roce 1994 převeden do majetku ministerstva spravedlnosti za účelem jeho využití pro okresní soud a vazební věznici. Z velkých plánů však sešlo. Od té doby se město marně snaží o získání věznice zpět do svého vlastnictví. Ministerstvo spravedlnosti totiž podle slov Stanislava Blahy o objekt nejeví žádný zájem.

„V červenci loňského roku byla s naléhavou žádostí o řešení problému věznice dopisem mého předchůdce oslovena teď už bývalá paní ministryně Helena Válková. Žádost zůstala zcela bez odezvy. Usiloval jsem o osobní setkání s paní ministryní, ale k tomu také nedošlo," popsal marné úsilí radnice Stanislav Blaha. Antonín Seďa věří, že by jeho iniciativa mohla přinést výsledek. Sám se již v minulosti obrátil na předsedu vlády, ministryni spravedlnosti či na ministra kultury. Ty požádal o pomoc při opravě této památky. „Všichni zainteresovaní tuto moji iniciativu slovně podporují, problémem je jako vždy nedostatek financí ve státním rozpočtu. Celkové investiční náklady jsou totiž odhadovány na více než půl miliardy korun," uvedl Antonín Seďa. Ten osobně vidí šanci v získání peněz z evropských dotacích pro období let 2014 – 2020.

Mimo pietní místo, připomínající memento totalitní zvůle, by v budoucnu mohlo v budově bývalé věznice působit několik institucí. Jednou z nich by mohl být také finanční úřad.

„Mohu potvrdit, že jsme byli v souvislosti s věznicí osloveni okresním soudem v Uherském Hradišti, ale víc bych se k této záležitosti nevyjadřoval," uvedl ředitel územního pracoviště Finančního úřadu Uherské Hradiště Pavel Zámečník.

Věznice v Uherském Hradišti má za sebou pohnutou historii. Justiční palác s věznicí byl vybudován v letech 1892 – 1927. První vězni trávili v jejích celách své tresty už v počátcích první Českoskoslovenské republiky, poté její prostory poznala řada protinacistických odbojářů.

Její neblahá sláva pokračovala po válce, kdy se stala místem retribučních lidových soudů a následných poprav. Tyto procesy se dotkly desítek lidí z řad politické opozice, včetně mnoha nevinných.

Věznice postupně přestala fungovat v roce 1960, kdy se přiléhající krajský soud přesunul z Uherského Hradiště do Brna a okresní soud do budovy Okresního národního výboru. Část justičního areálu poté sloužila pro potřeby správy SNB, v současnosti bývalé sídlo soudu využívá Střední uměleckoprůmyslová škola. Úsilím některých současných iniciativ je přeměnit historicky nejcennější části areálu věznice do podoby památníku obětí totalitních režimů a muzea mocenské perzekuce.

Autor: Jiří Kordovaník

3.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Den bez aut. Ilustrační foto

Na dnu bez aut v Uherském Hradišti uskuteční zajímavý pokus

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Jediný kandidát, soubor staveb na Rochusu, se letos přihlásil do soutěže o stavbu roku v Uherském Hradišti. Udělení ceny přesto vyvolalo hodně zlé krve, neboť opoziční ČSSD se vítěz vůbec nelíbí. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) je ale ocenění ve správných rukou.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení