VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový rok připravil nezaměstnané o výhody

Zlínský kraj – Leden patří každoročně k období, kdy se na úřadech práce očekává nával. Nejinak je tomu letos ve Zlínském kraji.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Radek Valerián

Hodně lidí využilo situace a ukončilo pracovní poměr tak, aby se stihli na úřad práce přihlásit ještě v roce 2010

O prvním lednovém pracovním dni se jen během dopoledne nechalo v celém kraji zaregistrovat několik set uchazečů. S příchodem nového roku ale čeká na čerstvé uchazeče o zaměstnání řada změn. „V pondělí od rána do dvanácti hodin v poledne jsme zaevidovali jak ve Vsetíně, tak na našich detašovaných pracovištích celkem 182 lidí, což odpovídá lednovému standardu,“ uvedl za vsetínský úřad práce Pavel Matula.

Sto šedesát uchazečů zaznamenali v Uherském Hradišti. „Na Kroměřížsku se nechalo zaregistrovat 243 lidí. Je to součet jak z hlavní pobočky v Kroměříži, tak i z našich vedlejších poboček,“ uvedl pracovník kroměřížské pobočky Josef Pospíšilík. I ve Zlíně byl první pracovní den na úřadě práce nával.

„V pondělí dopoledne k nám přišlo dvě stě osm lidí. Nicméně mám za to, že mnoho lidí, kteří měli končit k 31. prosinci 2010, se domluvilo se svým zaměstnavatelem a poměr nějak na dohodu ukončili dřív. Poslední týden v prosinci k nám totiž přišlo přes tři sta padesát lidí, což je nadprůměr,“ sdělila mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Zmínila, že ty, kteří tolik štěstí neměli a nestihli se zaevidovat do konce prosince, čeká od pondělka mnoho nepříjemných změn. „Uchazeč, který se zaevidoval v roce 2011 a podal žádost o podporu, si může stejně jako vloni přivydělat do poloviny minimální mzdy, ovšem v době, kdy bude pracovat, mu nově nebude poskytována podpora v nezaměstnanosti,“ řekla Majdyšová.Podotkla, že po skončení této činnosti, ukončení právního vztahu, mu bude podpora, pokud na ni bude mít nárok, dále poskytována.

Čtyři tisíce korun hrubého a dost

Další změna se týká vyplácení podpory nezaměstnaným, kteří dostali odstupné. „Uchazeči, kterému přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné, začne stát podporu v nezaměstnanosti poskytovat až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného, odbytného nebo odchodného,“ přiblížila Majdyšová.
Podle ní se jedná o zákonnou dobu, nepřihlíží se například k odstupnému, které je vypláceno dle kolektivní smlouvy po dobu delší, než je v zákoníku práce.

Uchazeči, který ukončí pracovní poměr sám nebo dohodou bez vážného důvodu, bude vyplácena podpora v nižší sazbě, a to pětačtyřicet procent z čistého průměrného měsíčního výdělku. „To se netýká osob samostatně výdělečně činných,“ upozornila mluvčí.

Maximální výše přivýdělku člověka vedeného na úřadě práce jsou čtyři tisíce korun hrubého měsíčně. „Pokud tuto částku uchazeč přesáhne, je z evidence vyřazen. Nepřijde tedy jen o podporu, ale nadále není uchazečem o zaměstnání. Do evidence může být znovu zařazen až po třech měsících,“ vysvětlila Majdyšová. Do současné doby brigádníky z úřadů práce nejčastěji zaměstnávaly ve větší míře obchodní řetězce nebo restaurace, ale také výrobní firmy.

Autor: Hana Minaříková

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Jan Zapletal.

Ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal v pátek rezignuje

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Krátkou bohoslužbou slova připomenul superior velehradských jezuitů P. Petr Přádka dvěma stovkám občanů, kteří se v nedělním podvečeru shromáždili u tamní hypotetické rekonstrukce kamenného kostelíku sv. Jana Křtitele, nejen svátek tohoto světce, patrona Modré, ale také požehnal zbrusu novému dopravnímu automobilu tamní jednotky dobrovolných hasičů.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies