VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noční zubní pohotovost nebude

Slovácko - Pacienti, kteří se budou potýkat s nemocnými zuby či krvácejícími dásněmi po desáté hodině večerní, mají smůlu. Krajští radní se totiž zřízením slibované stomatologické pohotovosti nebudou zabývat.

15.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Informovala o tom radní Zlínského kraje pro zdravotnictví Hana Příleská. „Zubní pohotovost zřizovat nebudeme. Tato služba funguje o víkendech v dopoledních a částečně v odpoledních hodinách. Pacientům je navíc denně do dvaadvaceti hodin k dispozici lékařská služba první pomoci,“ vysvětlila Příleská.

Její vyjádření je ale v ostrém kontrastu s výroky jejího předchůdce Bronislava Fuksy. „Projednáme možnosti, jak tuto službu lidem zajistit. Ve hře jsou dvě varianty. První z nich jsou lékaři na telefonu, kteří by se v držení nočních pohotovostí střídali. Jako druhá varianta se nabízí zřízení speciálního pracoviště,“ sliboval Fuksa.

Jeho záměr podporovali i někteří regionální politici a senátoři. „S paní Příleskou tento problém ještě projednám a pokusíme se najít řešení. Pohotovostní stomatologickou službu by měly mít všechny kraje,“ podotkl poslanec Parlamentu ČR a zastupitel Uherského Hradiště Antonín Seďa. Za pravdu mu dávají i oslovení lékaři. Se zajištěním pohotovosti souhlasí například zubař Bassam Rabah z Bojkovic. „Jsme tady pro pacienty, takže já bych se do případné pohotovosti určitě zapojil,“ míní Rabah.

Předseda oblastní České stomatologické komory Uherské Hradiště Bedřich Fridrich ale případné zřízení pohotovostí vnímá jako značně neekonomické. „Za posledních několik let jsem se nesetkal s případem, že by pacient hledal pomoc specialisty v pozdních nočních hodinách. Podle mých informací nejsou příliš využívány ani víkendové pohotovosti. Jako smysluplné bych spíše viděl, kdyby se pacienti domlouvali přímo se svými stomatology, zda se na ně v případě komplikací mohou obrátit,“ navrhuje Fridrich.

Pacienti ale neskrývají z postoje krajské zdravotní radní své zklamání. „Ještě nedávno bylo možné v případě nouze navštívit pohotovost v Kyjově. Ale i tam tuto službu zrušili,“ zlobí se Jan Šrámek z Uherského Hradiště, který má s marným hledáním zubní pohotovosti nepříjemnou zkušenost. „Před půl rokem jsem krvácel z dásně po vytrženém zubu a sháněl jsem pomoc v Uherském Hradišti i ve Zlíně. V krajské nemocnici se nade mnou nakonec smilovala lékařka z oddělení ORL a krvácení po složitém zákroku zastavila. Věřím, že tak špatnou zkušenost se sháněním pomoci nemám jen já sám,“ popisuje nezáviděníhodný zážitek Jan Šrámek, který by byl pro obnovení pohotovosti.

Čtěte více: vpravo nahoře Související články

Autor: Oleg Kapinus

15.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies