VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noční prohlídka velehradské baziliky s programem lákala návštěvníky

Velehrad /FOTOGALERIE/ – Třetí ročník akce Noc kostelů, nalákal v pátek od 18 hodin do půlnoci 695 návštěvníků do jednoho z nejvýznamnějších poutních chrámů na Moravě, baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Je to o sto dvacet lidí víc než v loňském roce a o 170 víc než v prvním ročníku Noci kostelů, do níž se velehradský farní úřad zapojil. Kostelík Zjevení Páně, zvaný také Cyrilka, v němž probíhá výstava fotografií a textů k 25. výročí od historické návštěvy sv. Jana Pavla II. na Velehradě, si prohlédlo 166 lidí.

30.5.2015
SDÍLEJ:

Velehradskou baziliku navštívilo v pátek večer 695 zájemců o prohlídku historického skvostu Moravy i kulturní program v něm.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Památná velehradská bazilika, Cyrilka a celý areál bývalého cisterciáckého kláštera byly vyhlášeny v dubnu před sedmi lety kulturní památkou," připomenul správce farnosti a superior tamního Tovaryšstva Ježíšova P. Petr Přádka. Záměrem Noci kostelů, která vznikla v roce 2001 v Německu a do Česka se rozšířila z Rakouska, bylo přilákat do velehradské baziliky a kostelíku Cyrilka nejen věřící, ale také ty, kteří kostely běžně nenavštěvují, ale také jim umožnit nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

Noci v posvátném prostoru baziliky předcházela hodinová dětská mše svatá, při níž zazněla promluva určená především pro děti, pro něž je bohoslužba součástí jejich křesťanského života. Společenství Cvrčci se pak prezentovalo programem písní s doprovodem, pojmenovaným Když Cvrčci cvrkají.
Na hodinovou procházku historií baziliky se vydali malí i dospělí návštěvníci s průvodkyní Sašou Chytkovou.

„Chlapci a děvčata měli za úkol objevovat baziliku všemi smysly. Svoji pozornost měli zaměřit na různé detaily z výzdoby baziliky, kterých si člověk při běžné prohlídce třeba ani nevšimne," uvedla průvodkyně chrámem. Děti k tomu dostaly různé rekvizity, aby se na ty detaily lépe zaměřily a soustředily.

Bylo to kupříkladu zrcadélko, kukátko a pracovní listy s názvem Příběh baziliky. V listech měly třeba nakreslit, jaké stroje by použily dnes ke stavbě chrámu, jak by podle nich vypadal. Za úkol měly namalovat kousíček z výzdoby baziliky, nebo v ní najít tři vyobrazení či sochy světců Cyrila a Metoděje.

„ Moc se mně líbilo půlhodinové vystoupení dětské cimbálové muziky Džbánek z Tupes, která zahrála nejen folklorní a liturgické písně. Pěkné písničky zazněly i v podání a scholy z Prakšic," popsali své pocity z noční návštěvy baziliky Jan a Petra Kroupovi z Veselí nad Moravou.

V průběhu noční akce mohli lidé nahlédnout do sakristie baziliky a prohlédnout si liturgické předměty, knihy, kněžská roucha, monstrance, loďky s kadidly a podobně. V křížové chodbě byly promítány snímky z pouti v roce 1985 a děti i dospělí si zde vyráběli kopie Zlaté růže, kterou jako vyznamenání poslal v roce 1985 velehradské bazilice papež Jan Pavel II.

V kostelíku Cyrilka mohli návštěvníci obdivovat unikátní korouhev, kterou věnovali slovenští poutníci Velehradu v jubilejním roce 1927. Každoročně putovali přes poutní Velehrad do Vambeřic. Korouhev s vyobrazením Panny Marie čenstochovské s prosbou, „Królowno korony polskiej, modli se za nami," přinesli polští poutníci na Velehrad v jubilejním roce 1885.

Autor: Zdeněk Skalička

30.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies