Během září a října otevřeme ještě pobočky v Olomouci, Brně a Ostravě. Chceme, aby čeští dárci nemuseli jezdit za hranice,“ vysvětlil ředitel společnosti Sanaplasma Martin Lukas.

Z plazmy budou vyrábět léky pro celou Evropu. „Využívají se třeba k léčbě rakoviny, šoku z popálenin nebo poruch imunitního systému. Spolupracujeme při tom se švýcarskou firmou Octapharma,“ vysvětlil Lukas.

Centrum funguje zhruba od konce srpna, provedli už i první odběry. „Dozvěděla jsem se o tom z letáku v trolejbuse. Peníze mě motivují, ale nejsou hlavním důvodem. Už jsem byla darovat krev, tohle je zase něco nového. Ale mám strach, ta jehla je větší,“ popsala studentka Ivana Erlová z Ostravy.

První zkušenost má i důchodce Alois Florián ze Zlína „Odchytili mě před budovou, když jsem spěchal na autobus. Protože jsem dával pravidelně patnáct let krev, šel jsem,“ prozradil.

Kapacita je maximálně sto padesát odběrů denně. „Plánujeme totiž zaměstnat až dvacet lidí. Zatím ale zvládneme v sedmi osobách jen dvacet odběrů,“ upřesnil Lukas.

Naopak odběry čistě pro svou potřebu provádí bez finanční odměny pro dárce nemocnice v Uherském Hradišti. „Část odběrů poslouží přímo, zbytek necháváme zpracovat na farmatické deriváty. Ty pak používáme k léčbě pacientů s onemocněním krve,“ vysvětlil její mluvčí Jan Hrdý.

Po plazmě je velká poptávka. „Přestože odběr plazmy u nás funguje již více než deset let, zisk z nich nemáme. Zatím s odběry jakžtakž vystačíme, ale potřebovali bychom dárců více,“ přiznal Hrdý. Přesto se konkurence nebojí. „Využíváme hlavně našich stálých dárců a jen pro potřeby nemocnice. Odběr plazmy je sice zdarma, ale pacienti mají stejné výhody jako dárci krve. Pokud je odběr placený, tyto bonusy ztrácejí,“ vysvětlil Hrdý.

Jeho slova potvrzuje i Lukas. „Za odběr vyplácíme dvě stě padesát korun, ale jinak žádné výhody nejsou. Jde o volnočasovou aktivitu,“ řekl.
V Kroměřížské ani Vsetínské nemocnici se na krevní plazmu nespecializují. Samostatný odběr neprovádějí ani v Baťově nemocnici. „Plazmu získáváme jen v rámci odběru krve,“ sdělila mluvčí Karla Havlíková.
Podle statistiky Českého červeného kříže bylo v roce 2006 provedeno 356 tisíc odběrů krve a 75 tisíc plazmy.