VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíce půjde na školství. Kraj navrhl rozpočet na příští rok

Zlínský kraj - Záchranáři už nebudou mít v Domově pro seniory v Loučce problém s tím, že by se s lehátkem nedostali k potřebnému. Stávající zárubně v domově jsou úzké, mají se ale vybudovat nové, širší. „Poslouží také klientům ke snadnějšímu a bezpečnějšímu převozu na lůžku.

22.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Petr Šilar

Stávajícími zárubněmi skutečně neprojedou ani lehátka rychlé záchranné služby," potvrdil ředitel domova František Anders.

Domov pro seniory v Loučce patří mezi zařízení, která čeká v příštích letech zásadní investice od Zlínského kraje.

Jaké budou další? Například demolice starých a nevyužívaných budov v nemocnici ve Vsetíně. Celá akce je součástí výstavby nového interního pavilonu.

„Jedná se o dlouhodobý projekt a snahu o získání důstojného prostředí k poskytování zdravotnických služeb pro pacienty ze Vsetína, ale i ze spádových oblastí," sdělil ředitel vsetínské nemocnice Martin Metelka. Další z nemocnic ve Zlínském kraji, která je zahrnuta do významných investičních akcí, je nemocnice v Uherském Hradišti.

„Výstavba infrastruktury, která je plánována v příštím roce, je součástí stavby centrálního objektu. Pacienti díky tomu získají komplexní zdravotnické služby pod jednou střechou," sdělil Deníku ředitel nemocnice Antonín Karásek.

Krajská rada, která už představila návrh rozpočtu na rok 2013, také schválila investice do školství. Do tohoto resortu má jít z kraje vůbec nejvíce peněz, přes čtyři miliardy korun.

Finanční injekce se dočká střední průmyslová škola strojnická ve Vsetíně. Chce zmodernizovat centrum CNC, které bude sloužit budoucím strojařům. Částka, kterou pro to krajští radní schválili, je 1,2 milionu korun.

Další vsetínskou střední školu, SOŠ Sousedíka, čeká už v příštím roce rekonstrukce jednoho z objektů školy.

„Jedná se o dobudování poslední dílny pro učební obory automechanik, autotronik, která je poslední z pěti rekonstruovaných budov. Rekonstrukce dílen je důležitým úkolem naší školy a poslouží ke zkvalitnění prostředí pro praktickou výuku našich studentů při přípravě na jejich povolání," je přesvědčen staronový ředitel školy Josef Slovák, který byl doposud krajským radním pro školství.

Jak vypadá návrh rozpočtu Zlínského kraje na příští rok?

Počítá se schodkem. Příjmy jsou totiž odhadovány na 7,981 miliardy, výdaje ale na 8,826 miliardy korun. Rozdíl 845 milionů mají pokrýt podle vedení kraje úvěry od Evropské investiční banky a návratná finanční výpomoc ze státního rozpočtu.

Podle náměstka hejtmana Jaroslava Drozda je oproti platnému rozpočtu roku 2012 současný návrh odlišný především v tom, že na straně příjmů očekává kraj přibližně o půl miliardy korun méně.

„Ovliněno je to nerozpočtovanými příjmy ze státního rozpočtu u těch dotačních titulů, které kraj obdrží až na základě vydaných rozhodnutí ministerstev. Tyto částky nejsou samozřejmě plánovány ani ve výdajové stránce rozpočtu," vysvětlil Drozd.

Kraj: významné investice r. 2013

Slovácké muzeum Uherské Hradiště: multimediální expozice za více než 13 milionů

Muzeum regionu Valašsko: stavební úpravy zámku za více než 1 milion korun

Gymnázium Uh. Hradiště: úpravy stravovacího objektu za téměř 24 milionů korun

SOŠ Sousedíka Vsetín: rekonstrukce objektu za více než 1 milion korun

Domov pro seniory Loučka: stavební úpravy budovy za necelé 3 miliony korun

Uherskohraďišťská nemocnice: Centrální objekt za bezmála 61 milionů korun

Vsetínská nemocnice: interní pavilon za bezmála 21 milionů korun

Kroměřížská nemocnice: rekonstrukce kuchyně za více než 42 milionů korun

ZZS ZK výjezdové stanoviště Vsetín: přístavba garáží za 8 milionů korun

Vsetínská nemocnice: Centrální sterilizace za 19 milionů korun

SPZ Holešov :167 mil. Kč

JANA ZAVADILOVÁ

Peníze půjdou i na některé služby sociální prevence

Krajští radní podpořili organizace poskytující některé služby sociální prevence. Projekt je zaměřen na sociální integraci osob, kterým hrozí sociální vyloučení. Kraj rozdělí 103 miliony korun, z toho 85 procent pokryjí evropské dotace, zbytek půjde ze státního rozpočtu.

Projekt, který bude končit v březnu 2015, se bude věnovat zejména péči o ohrožené děti a osoby se zdravotním postižením, podpoří se také intervenční centra zaměřená na oběti domácího násilí.

„Vybírali jsme podle návaznosti na naše priority a projekty, do kterých je Zlínský kraj zapojený," poznamenala radní Taťána Nersesjan.

Peníze by mohly organizace začít čerpat v lednu příštího roku. Kraj podpořil Centrum služeb postiženým Zlín, které se věnuje sociální rehabilitaci osob se zdravotním postižením, Azylový dům pro ženy a matky s dětmi, Charitu Holešov, Valašské Meziříčí, svaté Anežky v Otrokovicích nebo Charitu Uherské Hradiště či Sociální služby Uherský Brod.

V posledních třech letech měl kraj na sociální prevenci k dispozici 265 milionů korun, 85 procent pokryly evropské dotace. Nyní je částka nižší. Poskytovatelé ostatních služeb se tak budou muset obrátit s žádostí o dotace na Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky. (čtk)

Autor: Redakce, ČTK

22.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Režisérka Zoja Mikotová.
36

Zoja Mikotová: Věřím, že si v pohádce každý najde to své

Ilustrační foto.

Ve Zlínském kraji padly rekordy, ve Starém Městě bylo 21,5 stupně

Cyklostezka u Sirnatých lázní je uzavřená

Na objížďku se musí od pondělí připravit cyklisté, kteří vyrazí směr Kunovice–Ostrožská Nová Ves a opačně. 

Fotbalisté Slovácka útočí na rekord v neporazitelnosti

Když na začátku jara fotbalisté Slovácka čtyřikrát za sebou remizovali, z toho navíc třikrát bez branek, velká část fanoušků to vnímala jako nepříliš povedený start do druhé poloviny sezony. Vydřená výhra nad Mladou Boleslaví celou situaci výrazně změnila, ti pozornější si navíc všimli, že Slovácko může brzy přepsat historii.

Při obchodování s konopím na sebe mladíci z Hradiště zavolali policii

To, že pěstování, sušení, „obdarování" i pokus zpeněžit konopí není „cool" pro orgány v trestním řízení, poznali tři mladíci z Uherskohradišťska. Na začátku února jim totiž za to vyměřil Okresní soud ve Zlíně tři podmíněné tresty s odkladem mezi dvěma až dvěma a půl lety.

Zchátralou fasádu kostela sv. Františka Xaverského v Hradišti konečně opraví

 Dlouhé roky se v Uherském Hradišti mluvilo o jedné z posledních kaněk na vzhledu centra města. Fasáda kostela svatého Františka Xaverského opadává a nepůsobí reprezentativním dojmem. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies