VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší košt na Slovácku: přes tisíc vzorků

Dvaapadesátý ročník přehlídky vín s názvem velikonoční, který v neděli uspořádal Český zahrádkářský svaz, měl stovkám milovníkům vín co nabídnout.

19.4.2017
SDÍLEJ:

V boršickém kulturní domě bylo o Velikonoční neděli plno vína i milovníků vína.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Boršický košt je na Slovácku na vzorky nejbohatší a vyznavači vína také nejnavštěvovanější. I letos se tamní vinaři postarali o to, aby si výstavou vín udrželi punc kvality.

Pro návštěvníky připravili 1032 vzorků vín, kterými se na koštu mohli pochlubit vystavovatelé z devětačtyřiceti vinorodých obcí. „Přestože počasí v loňském roce nebylo zejména v dubnu vinařům příliš nakloněno, sešlo se na výstavě zase víc než tisíc vzorků vín. Je to tím, že boršičtí vinaři obesílají svými vzorky bezmála padesát výstav vín na Moravě a tamní výrobci vystavují své vzorky u nás,“ informoval předseda boršických zahrádkářů Libor Vranka.

Úderem desáté hodiny představil majitele 38 vzorků nejlépe hodnocených vín v odrůdách a předal jim plakety se sv. Urbanem patronem vinařů. Návštěvníci, kteří si pospíšili, mohli jako jedni z prvních ochutnat výsledky práce těch vinařů, jejichž vína u odborné komise degustátorů, vedené Josefem Bičanem z Traplic, zabodovala a dostala se mezi osmatřicet nejlépe bodově hodnocených.

Největší počet bodů (19,4) přiřkli porotci dvěma vzorkům vín, a to Chardonnay z pozdního sběru 2015 od BD Sensors Buchlovice, a Tramínu červenému, výběru z bobulí ročníku 2016 od boršického Aloise Tománka. Nejstarším vzorkem vína Rulandského bílého ročníku 1996 se na výstavě mohl pochlubit boršický Jaroslav Šimík.

„Raritou letošní výstavy je, že se na ní sešlo třiadvacet Hibernalů, odrůdy, která se na výstavách objevovala velice zřídka, vždycky jí bylo jen pár vzorečků. Konečně se prosazuje se i na našem trhu. Jde o rezistentní odrůdu,“ informoval Libor Vranka. Tradičně nejvíce bylo podle něj na výstavě Ryzlinku rýnského. Milovníci mohli v Boršicích okoštovat 72 rýňáků.

„Vína z hroznů loňského Ryzlinku rýnského jsou velice kvalitní. Hroznů bylo na keřích révy vinné méně, ale jejich kvalita byla vyšší,“ nechal se slyšet Libor Vranka.

Protože s dobrým vínem se snoubí také jídlo, ani o něj nebyla v Boršicích nouze. Nechyběly zabijačkové speciality a pestrý sortiment holandských sýrů.
Pro návštěvníky boršické výstavy bylo připraveno spojení vína a folkloru ve slováckém pojetí, a to s písničkou a cimbálovou muzikou Pentla. (zs)

Autor: Blanka Malušová

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.
32

Kabelkový veletrh v Hradišti vyrovnal loňský rekord 1500 nabízených kusů

Turistickou nabídku v Uherském Ostrohu obohatila další expozice v podzemí.
5

Uherský Ostroh v neděli slavnostně otevřel prohlídkové trasy zámku

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

V Redutě doprovodil Slovácký komorní orchestr budoucí hudební virtuózy

Slovácký komorní orchestr, houslista Jiří Pospíchal a čtrnáct talentovaných umělců z řad žáků uherskohradišťský ZUŠek (ZUŠ Slovácko, ZUŠ Uherské Hradiště). V pondělí 24. dubna se talentované děti alespoň na chvíli mohly postavit vedle profesionálních hudebníků v sále hradišťské Reduty a zkusit si zahrát své nejoblíbenější skladby před zhruba sto padesáti diváky.

Dobrovolníci vyběhali Diakonii 20 tisíc a spálili téměř 700 tisíc kalorií

Šest týdnů výzvy Sbíráme kiláky pro Diakonii rovnalo se 78 účastníků, 8 861 naběhaných kilometrů a 664 518 spálených kalorií.

Z průtahu Nivnicí zmizí kostky

Ztišení dopravy, bezpečnější provoz a podle vyjádření odborníků zúžením dojde i ke zpomalení provozu. To jsou hlavní výhody rekonstrukce průtahu Nivnicí za 9,8 milionu korun. Ta by měla začít v červnu a trvat by měla do konce roku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies