Podle oslovených dopravců jsou takové ztráty a nálezy prakticky na denním pořádku.

Potvrzují to například slova ředitele autobusové dopravy ČSAD Vsetín Oldřicha Holubáře. „Telefony, tašky, deštníky nebo nejrůznější průkazky nacházejí řidiči v autobusech takřka neustále. Často se jedná i o hodnotnější věci, které mohou lidem později opravdu chybět,“ naznačuje.

Úklid autobusů podle něj patří k jedněm z povinností řidičů, za které jsou placeni. „Jejich zájmem by mělo být zkontrolování vozu po každé jízdě. Za všechny ale dát ruku do ohně nemůžu,“ přiznává dále Holubář a připomíná, že kontakty na kancelář se ztrátami a nálezy jsou cestujícím k dispozici v jízdních řádech společnosti.

De facto totožné věci jako u největšího dopravce v kraji nacházejí také šoféři jezdící pro ČSAD Uherské Hradiště. „Kromě oblečení vedou mobily. V závislosti na počasí pak řidiči často nacházejí i sluneční brýle nebo deštníky,“ nastiňuje vedoucí autobusové dopravy společnosti Vladimír Oswald.

Region muzikantů

Na Slovácku prý ale nemají nouzi ani o velmi kuriózní nálezy. „Už nám v autobusech zůstaly i housle nebo paličky k cimbálu. Je vidět, že Slovácko je regionem muzikantům zaslíbeným,“ podotýká s úsměvem Oswald.

Co se týče nepořádku v autobusech, který po sobě někteří z cestujících zanechávají, je to podle Oswalda už dobrých pět let zhruba stejné.

„Jezdí s námi spousta lidí slušných, ale najdou se i tací, kteří na podlahu vozů házejí roztrhané jízdenky nebo lepí na sedadla žvýkačky. Těch je mraky poházeno po zemi i přímo na nádražích,“ krčí rameny Oswald s tím, že v Japonsku nebo USA je něco takového nemyslitelné. „Kultura cestování je tam úplně někde jinde,“ dodal.

I v kroměřížské společnosti Krodos Bus mají s nejrůznějšími nálezy v autobusech své zkušenosti. „Každý den nosí řidiči do dopravní kanceláře minimálně jednu nebo dvě věci.

Většinou se jedná o bundy nebo deštníky, ale máme tu i celé tašky se svačinami, které ve vozech nechali studenti. Ti jsou vůbec hodně roztržití a zapomínají na své věci snad nejvíce,“ přidává svůj poznatek ředitel autobusové dopravy společnosti Krodos Bus Vladimír Dostál.

Zároveň upozornil na to, že ne všechny zapomenuté věci končí u společnosti. „Často je někteří nenechavci v autobusech seberou dřív, než dorazí řidič na konečnou. Cestující pak mají bohužel smůlu,“ konstatuje Dostál.

Dopravní společnost Zlín­ ­Otrokovice (DSZO) eviduje každý rok ve svých trolejbusech a autobusech zhruba na pět set nálezů. Nejčastěji se jedná o školní pomůcky, přezůvky a sportovní potřeby, hodně se ztrácejí také peněženky či doklady.

„Záleží na ročním období i na počasí. Mezi nálezy jsme už objevili například i zubní protézu,“ přiblížil Deníku vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Pokud obsahuje nalezená věc kontaktní údaje, DSZO sama posílá majitelům dopisy s upozorněním. Pakliže je majitel neznámý a sám se nepřihlásí, předává dopravce nalezené věci zhruba po dvou týdnech oddělení ztrát a nálezů Magistrátu města Zlína.