VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Velehradě ukázali nepřístupné barokní zahrady

Velehrad /FOTOGALERIE/ - Projít se běžně nepřístupnou jižní a západní klášterní barokní zahradou na Velehradě a dozvědět se mnohé o její historii mohla široká veřejnost o víkendu. Bylo to u příležitosti celostátní osvětové akce Víkend otevřených zahrad, do níž se podruhé zapojila i Římskokatolická farnost Velehrad. Do barokních zahrad je totiž možné nahlédnout jen přes ohradní zdi, oddělující klášter, Stojanovo gymnázium a Domov pro osoby se zdravotním postižením Vincentinum od silnic, které kolem nich vedou.

16.6.2015
SDÍLEJ:

Komentované prohlídky s názvem Toulky barokní zahradou oživily zájem veřejnosti o historii klášterních zahrad. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Čtyři komentované prohlídky s názvem Toulky barokní zahradou napomohly oživit hlubší zájem veřejnosti o historii klášterních zahrad, ale také o jejich rozsáhlou úpravu, která byla souběžně s rekonstrukcí nádvoří u baziliky dokončena v listopadu 2012.

„Vzhledem k tomu, že v areálu Stojanova gymnázia a v bazilice probíhají rozsáhlé opravy a restaurátorské práce, nemohla jsem návštěvníkům ukázat Rajskou zahradu, projít s nimi sala terrenu a vyjít z ní dveřmi přímo k lípě Jana Pavla II.," omlouvala se Eva Valentová, vedoucí informačního centra Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje. Zato mohla lidem nabídnout prohlídku polygonální kaple Jana Nepomuckého v jihozápadním rohu obvodové zdi, která vede kolem klášterního komplexu. Kaple běžně otevřena nebývá. Kdysi sloužila k poslednímu rozloučení se zesnulými klienty domova Vincentinum. „V kapli je oltářní obraz světce od jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 18. století, a to jezuity Ignáce Viktorina Raaba, který se narodil ve stejném roce, kdy byla kaple postavena, tedy 1715," uvedla zajímavý údaj o sakrální stavbě Eva Valentová.

Farnost nabídla mimo komentované prohlídky barokní zahradou, která byla pro veřejnost otevřena v sobotu od 9 do 20 hodin, v neděli od 9 do 17 hodin, několik doprovodných akcí. V sobotu úderem patnácté hodiny se mohly děti vypravit za Tajemstvím zahrady a na jednotlivých stanovištích plnit úkoly, které pro ně pořadatelé připravili.

O tři hodiny později si přišli u altánu v západní zahradě kláštera na své milovníci písniček, a to při hudebním podvečeru Zahrada zpívá. Písničky při kytaře jim zapěly Martina Vlčková, Klára Tománková a Kristýna Trňáková, členky velehradské hudební skupiny Velblue a scholy.

Autor: Zdeněk Skalička

16.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies