VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Velehradě hledají strom poutní obce

Velehrad /FOTOGALERIE/ – Představit široké veřejnosti nejkrásnější Strom Velehradu i jeho příběh, ale také upozornit ji na potřeby stromů v životním prostředí obce, to je cílem ankety, kterou v pátek na svém výročním rokování vyhlásily organizace Svazu tělesně postižených (STP) a Svazu postižených civilizačními chorobami (SPCCH) na Velehradě.

29.3.2015
SDÍLEJ:

LADIES BUDU. Na výroční schůzi zapěl několik písní pěvecký sbor z Domova důchodců Buchlovice. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Do skončení schůze na ni zareagovalo 65 členů, kteří už vyplněný hlasovací lístek odevzdali. Obyvatelé obce, školy a instituce si mohou Strom Velehradu vybírat až do konce dubna a hlasovací lístek odevzdat na obecním úřadě. Ve vesnici je několik stromů, které jsou její neodmyslitelnou součástí, její historie i života tamních obyvatel.

„Nominována byla lípa nad Velehradem, lípa, kterou v bývalé klášterní zahradě zasadil v dubnu 1990 papež Jan Pavel II., ale i nedaleko od ní rostoucí dva jinany dvoulaločné," informoval Václav Pecka, místopředseda velehradských organizací STP a SPCCH.

Poznamenal, že před devíti lety vyzvaly zmíněné organizace občany k hlasování o Stromu Velehradu. Tím se stala stařičká lípa v centru obce. Ta musela být vzhledem ke značně ztrouchnivělému kmenu 8. ledna 2011 pokácena. Z pařezu o průměru 140 cm, který po lípě na návsi zůstal, je dodnes patrné, že strom už stál jen silou vůle.

Protože v obci od té doby Strom Velehradu chybí, mohou si jej Velehradští znovu zvolit a na zadní stranu anketního lístku ještě připsat i krátký příběh, pověst nebo výpověď o osobním vztahu ke stromu, pro nějž budou hlasovat.

„Cením si toho, že velehradské organizace STP a SPCCH vyhlásily anketu Strom Velehradu. O jejím průběhu budeme informovat veřejnost na stránkách obce. Věřím, že ankety se zúčastní co nejvíce obyvatel naší vesnice," okomentoval vyhlášený průzkum mezi lidmi Aleš Mergental, první muž Velehradu, který se sněmování organizací STP a SPCCH zúčastnil.

Ocenil, mimo jiné také to, že lidé zdravotně i tělesně postižení nacházejí ve zmíněných organizacích smysl svého života. Jejich výroční schůzi přišel písničkami pohladit rokový pěvecký sbor Ladies BUDU z Domova důchodců Buchlovice, který má na svém kontě 10 natočených cédéček, nespočet vystoupení, kupříkladu s Lucií Bílou, v Senátu Parlamentu ČR, v naší vlasti i v zahraničí.

Autor: Zdeněk Skalička

29.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Barbora Špotáková

Špotáková a spol. zamíří do Hradiště, město přivítá atletický šampionát

Zaměstnanci Algeca se vrací do práce, byli na 60 procentech platu doma

V pondělí skončí doba, kdy pobíralo 75 zaměstnanců firmy Algeco ve Starém Městě jen 60 procent svého platu. Vedení společnosti tak bylo nuceno reagovat na zpoždění některých objednávek.

Sobotní rituál císařských hodů si v Babicích v neděli zopakovali

FOTOGALERIE / Nezastupitelné místo v životě lidí na Slovácku má síla císařských hodů. Z nich se o třetím říjnovém víkendu, který se vyznačoval neuvěřitelně slunečným a teplým počasím, těšili také v Babicích, kde se v sobotu hodinu po poledni naplno roztočil už pětašedesátý ročník hodového kolotoče.

U příkopu na střeše skončil u Topolné osmnáctiletý mladík bez řidičáku

Osobní automobil vedle příkopu se střechou sraženou až k sedadlům, s jako papír pomačkanou karoserií, věcmi rozházenými věcmi kolem po poli a uvnitř sténající pasažéři – mladinká spolujezdkyně a za volantem sotva zletilý mladík bez řidičáku.

Straňana Nuzíka vysvětili biskupem. Ceremoniálu přihlížely dva tisíce věřících

VIDEO / FOTOGALERIE / Před dvěma tisíci věřících, kteří zaplnili v sobotu dopoledne olomouckou katedrálu sv. Václava i část náměstí před ní, udělil arcibiskup Jan Graubner biskupské svěcení Antonínu Baslerovi a Josefu Nuzíkovi. Pomocnými biskupy olomoucké arcidiecéze je jmenoval papež František v červenci tohoto roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení