VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Velehradě dnes začínají cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

Velehrad – Patnácté Dny dobré vůle začínají v pátek 4. července pro desítky tisíc návštěvníků, mířících na poutní Velehrad. Tím nejlákavějším pro ně, bude v pátek od 19.30 hodin na pódiu před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje velký charitativní koncert.

4.7.2014
SDÍLEJ:

Večer lidí dobré vůle přiláká tisíce diváků. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Na něm se kromě již tradičního Jiřího Pavlici s Hradišťanem představí také Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína, zpěváci Václav Neckář, Ewa Farna, Elis, Markéta Konvičková, pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad, či pěvecký sbor z africké Zambie. Večer by měla moderovat dvojice Barbora Černošková s hercem Filipem Tomsou. V sobotu v 10. 30 dopoledne pak velehradská pouť vyvrcholí slavnou mší svatou na nádvoří tamní baziliky. Hlavním celebrantem bohoslužby bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner, kazatelem pak kardinál Dominik Duka.

„Během koncertu představíme tři charitativní projekty, na něž budou moct diváci i posluchači přispět pomocí svých mobilních telefonů, a to zasláním SMS. Výtěžek pak bude rovným dílem rozdělen mezi Nadační fond ADIUVARE, DEBRU ČR a o.p.s Popálky," informoval tajemník projektu Josef Kořenek.

Na Velehrad přijede už tradičně i Antonín Panenka

Kromě večerního koncertu je na pátek připraven pro příchozí všech věkových kategorií bohatý program. Ten začne v 9 hodin turnajem v ping-pongu. O hodinu později odstartuje soutěž ve fotbalových dovednostech, nad níž opět převzal záštitu slavný fotbalista Antonín Panenka. „Určitě na Velehrad přijedu. Tentokrát se dvěma endoprotézami kyčelních kloubů, s nimiž je mi hej. Před nedávnem jsem měl ruku v gipsu. Zlomil jsem si ji při tenisu, ale na Velehradě si do míče určitě kopnu," svěřil se včera s pousmáním fotbalový mág.

I letos se organizátoři projektu Velehrad dětem snažili nejmenším návštěvníkům připravit tematicky ucelené odpoledne. To dnešní bude s jejich kamarádem Michalem Nesvadbou, který vystoupí na pódiu u baziliky od 15 do 18 hodin. Protože 15. ročník Dnů lidí dobré vůle také součástí Mezinárodního roku rodiny, jejich část bude patřit pořadu Mladí fandí rodině, který se bude odbývat mezi 14. až 22. hodinou na hřišti za základní školou. Tam mimo jiné zapějí Láďa Křížek, Markéta Konvičková, Eliška Mrázová, Ewa Farna a Godspel.

Setkání letos vynechají němečtí a rakouští vozíčkáři

Ani letos nebude na Velehradě chybět mezinárodní setkání vozíčkářů, v pořadí už čtrnácté. „Počítáme, že jich na něj přijede z Česka, Slovenska a Maďarska víc než sto. Zatímco němečtí a rakouští vozíčkáři se na poslední chvíli omluvili, na setkání přijede prezident německé Maltézské pomoci Constantin Brandenstein," prozradil vedoucí centra Maltézské pomoci v olomoucké arcidiecézi Michal Umlauf.

K nedílným součástem velehradské programu bude patřit série výstav a prezentací ve Stojanově gymnáziu, které začnou úderem patnácté hodiny. Mezi nimi nebudou chybět vítězné snímky z fotografické soutěže Velehrad 2013, vítězné obrázky ze soutěže v malování dětí Cestou dvou bratří, vězeňské práce, papežská misijní díla a další.

Pro poutníky je připraveni šest tisíc hostií

Lidé si jistě nenechají ujít ani desátý ročník Ručního přepisování Bible, které před deseti lety zahájilo České katolické biblické dílo. „V loňském roce na něj poprvé navázala Římskokatolická farnost Velehrad, letos v něm bude pokračovat. Ruční přepisování Bible se bude odbývat dnes od 13 do 22 hodin a zítra od 8 do 15 hodin v Muzeu Bible Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje," sdělila vedoucí tamního informačního centra Petra Číhalová.

Dny lidí dobré vůle nejsou jen o zábavě. Jejich vyvrcholením bude v sobotu národní pouť na nádvoří před bazilikou. Hlavním celebrantem slavnostní poutní bohoslužby bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner, kazatelem Dominik kardinál Duka a koncelebranty budou všichni biskupové České republiky. „Stovky věřících, kteří se rozhodnou pro svátost pokání, mohou využít ke zpovědi deset zpovědnic v interiéru baziliky a dvacet zpovědnic na severním nádvoří před chrámovou zdí," informoval velehradský farář Petr Přádka. Pro poutníky, kteří chtějí přijat Krista v nejsvětější svátosti má farnost připraveno na šest tisíc hostií.

Autor: Zdeněk Skalička

4.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies