VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na obměnu bývalé věznice nevyčlenil Babiš do rozpočtu na rok 2017 ani korunu

Uherské Hradiště – Ani jeden ze dvou dodatků týkajících se budoucí proměny někdejší uherskohradišťské věznice, se nevešel do státního rozpočtu pro rok 2017, který v uplynulých dnech schválili poslanci Poslanecké sněmovny. Na základě nesouhlasného stanoviska ministra financí Andreje Babiše tak zatím není na pořadu dne zabývat se proměnou chátrajícího historického komplex budov v centru Uherského Hradiště.

13.12.2016
SDÍLEJ:

Předseda hnutí ANO Andrej BabišFoto: Deník/Martin Divíšek

„Sám jsem předkládal návrh na doplnění rozpočtu o patnáct milionů korun, které by pomohly vypracovat projekt opravy věznice. Přestože můj návrh prošel přes rozpočtový výbor, byl smeten ze stolu Andrejem Babišem," sdělil poslanec z Uherského Hradiště a zároveň tamní šéf sociálnědemokra­tických zastupitelů Antonín Seďa. Z jeho pohledu tak plány na opravu věznice po podepsání memoranda nabraly špatný směr. „Ministerstvo financí vede v současnosti spor s okresním soudem v Uherském Hradišti a ani poté není zcela jasné, co s objektem má být. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, na nějž se má komplex převést, má totiž vypracovávat ještě studii využitelnosti. Jenže to nejspíš znamená odsunutí projektu o další léta," byl skeptický Antonín Seďa.

Pesimistické vize se však snaží mírnit hradišťský zastupitel za ANO Jan Zapletal. „Dle mého postupuje Andrej Babiš podle podepsaného memoranda. Nemůže přece vyčleňovat částku z rozpočtu dříve, než je areál věznice převeden na stát," reagoval. Podle něj se po transakci peníze najdou. „Ministerstvo financí během roku přece vždy může doplnit rozpočet o opatření, které reagují na danou situaci. Stále věřím, jakmile bude věznice převedena, že se na vypracování projektu a opravy částka na ministerstvech najde," poznamenal Jan Zapletal.

Před psaním katastrofických scénářů varuje také předsedkyně Spolku Memoria Anna Stránská. „Celkově panují zmatky a není zcela jasné, co by se vlastně mělo financovat. Nejdříve je potřeba zapojit do projektu odborníky na vypracování odborné studie. Tento krok však pravděpodobně dokáže pokrýt ministerstvo z vlastních prostředků," dodala.

Podle mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radka Ležatky by navíc vyčleňování prostředků pro věznici bylo zbytečné, neboť práce na věznici nezačnou dříve než v roce 2018. „Uzavřené memorandum předpokládá po předání na ÚZSVM vypracování studie proveditelnosti a následně i projektové dokumentace a tyto výdaje je ÚZSVM připraven hradit v plné výši ze svého rozpočtu v roce 2017," dodal Radek Ležatka.

Věznice v Uherském Hradišti má za sebou pohnutou historii. Justiční palác s věznicí byl vybudován v letech 1891 – 1897. První političtí vězni trávili v jejích celách své tresty už v počátcích Československé republiky, poté její prostory poznala řada protinacistických odbojářů. Její historie pokračovala po válce, kdy se stala místem retribučních lidových soudů a následných poprav. Procesy následující po roce 1948 se zase dotkly desítek lidí z řad politické opozice, včetně mnoha nevinných. Věznice přestala fungovat v roce 1960, kdy se přiléhající krajský soud přesunul z Uherského Hradiště do Brna a okresní soud do budovy okresního národního výboru. Část justičního areálu poté sloužila pro potřeby správy SNB.

Autor: Vojtěch Trubačík

13.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení