VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na dvě stě školáků prožilo užitečný den s lesníky z Chřibů

Desátý ročník Dne s Lesy České republiky (LČR) s podtitulem pro školy, který v pátek uspořádala Lesní správa Buchlovice, poprvé ve spolupráci Arcibiskupskými lesy a statky, sloužil k prezentaci práce lesníků.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Jubilejního X. ročníku Dne s LČR se zúčastnilo 197 dětí z šesti základních škol v působnosti Lesní správy Buchlovice.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Byl také zaměřen také na to, aby 197 žáků I. stupně základních škol lépe porozumělo hospodaření v lese a nahlédli v něm pod pokličku práce lesníků a dělníků.

„Lesy České republiky slaví letos čtvrt století od svého vzniku. Práci s dětmi a mládeží je u LČR věnovaná velká pozornost. Lesnická výchova, osvěta a environmentální vzdělávání jsou jednoznačným vkladem do budoucna," uvedl Pavel Zůbek, zástupce vedoucího buchlovické lesní správy a lesní pedagog. Cílem lesáků je podle něj i vedoucího lesní správy Ladislava Karáska umožnit žákům kontakt s lesem a s prací lesníků prostřednictvím vlastních osvětových projektů.

Akce, která byla už tradičně odstartována v Archeoskanzenu Modrá se zúčastnili žáků ze Základní škol Buchlovice, Dolní Němčí, Za Alejí a UNESCO Uherské Hradiště, Polešovice a Boršice. Teoretická a praktická část Dne s LČR byla zasazena do krásné přírody chřibských lesů za obcí Modrá, které obhospodařují Arcibiskupské lesy a statky. Žáci se svými pedagogy absolvovali procházku po naučné stezce Orlová, na níž si mohli ověřit, jak jsou na tom se znalostmi o chřibské fauně a flóře, podívali se, jak se provádí těžba motorovou pilou a přibližování dříví živým koněm, letos ale vůbec poprvé takzvaným koněm železným. Mnohé se žáci dozvěděli o tom, jak a čím se zalesňují lesní holiny, ale také jak se provádí sběr semen v korunách lesních velikánů.

„Na stezce Orlová jsme absolvovali 6972 kroků, což je necelých pět kilometrů," vypočítávala asistentka Základní školy Dolní Němčí Šárka Došková.
Podle vyjádření učitelky Pavly Procházkové z hradišťské školy UNESCO lákal děti na Dnu s LČR hlavně kontakt s přírodou. Souhlasně jí přikyvovala psycholožka školy Vendula Hubáčková. „Mně se nejvíc mi líbilo přibližování koněm a hříbátko, které při tom v lese i na skládce pobíhalo," svěřila se žákyně dolněmčanské školy Kamila Stojaspalová.

Den s Lesy ČR byl zasazen nejen do lesních porostů, ale odvíjel se také v moderském skanzenu, kde mohli školáci vidět ukázky vábení zvěře, výcvik loveckých psů, práci se včelstvem, zastříleli si z luku, házeli oštěpem, obdivovali opeřené dravce, ale také si u táboráku opékali špekáčky, kterými je lesáci počastovali.

„Těší mě, že buchlovičtí lesáci se věnují práci s dětmi, stejně jako se jí věnujeme u nás v rámci Lesnických dnů. U nás na Slovensku máme speciální odbor na lesní pedagogiku, kde dětem přibližujeme význam a činnost lesa," informoval Jozef Zatlukal, pracovník Generálního ředitelství Lesů Slovenské republiky v Bánské Bystrici.

Autor: Zdeněk Skalička

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2017, průvod městem.
70

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Kouč Slovácka Levý: Divíška chci, další hráče budeme ještě testovat

ROZHOVOR / Úvodní přípravný duel jeho svěřencům vyšel, náročný trenér Slovácka Stanislav Levý nebyl ale ani přes výsledek 3:0 extra spokojený. Jinak ale mužstvo za přístup k tréninkům pochválil, domů z testů neposlal ani jednoho hráče.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies