„Zatímco v roce 1999 skončilo při honech na drobnou zvěř na výřadech 4535 bažantích kohoutů, o rok později jich bylo o pětistovku méně. Pod hranici tří tisíc kusů jsme se dostali v roce 2004. V roce 2008 pak bylo při honech uloveno jen 2557 bažantů,“ objasnil Karel Blahušek, předseda OMS ČMMJ.

V těch mysliveckých sdruženích, kde zaznamenali rapidní úbytek pestře zbarvených bažantích pernatců, se myslivečtí hospodáři a předsedové sdružení rozhodli, že se hony na bažanty konat nebudou. „To svědčí o uvědomělosti a serióznosti mysliveckých funkcionářů,“ potvrdil Blahušek.

Některá myslivecká sdružení podle něj vyrovnávají stavy bažantí zvěře v honitbách umělým odchovem. Aktivní jsou v tomto směru kupříkladu členové mysliveckého sdružení Háj Velehrad-Modrá. Protože v minulých letech v jejich revíru drobné pernaté zvěře ubylo, rozhodli se podporovat její umělý odchov. „V létě před čtyřmi roky jsme například v Čechách nakoupili padesát koroptví, které byly po několikaměsíční aklimatizaci v odchovně vypuštěny do revíru. Z bažantnice na Hodonínsku jsme tenkrát přivezli třicet bažantů obecných, obojkových a královských, které jsme vypustili na sklonku roku,“ uvedl Miroslav Mazůrek, hospodář velehradského sdružení.

Stavy bažantí populace v revíru se podle něj rozšířily v říjnu roku 2009 o 40 bažantích kohoutů. Jako kuřata je nimrodi nakoupili v Jarohněvicích u Svatobořic-Mistřína. „Dennodenně se o ně vzorně starali členové našeho sdružení Evžen Kunz a Vlastimil Vaněk. V minulých letech to byl i Metoděj Obdržálek z Modré,“ vyzdvihl jejich péči o opeřence Mazůrek.

V odchovně v blízkosti moderského skanzenu se myslivci před třemi roky dočkali od jimi odchovaných královských bažantů čtyřiceti prachových kuřátek. „Bohužel následkem jednoho ohňostroje, který pořádala v blízkosti voliéry skupina oslavenců, se malí bažantíci odporoučeli na věčnost. A tak nám z těch překrásných kralováků zůstal jen jeden kohout a čtyři slepice,“ posteskl si Kunz.