VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tupesích prodlužují život nejstaršímu domu

Tupesy - Druhou etapou rekonstrukce prochází Muzeum keramiky s prezentací obydlí drobného zemědělce a hrnčíře v Tupesích. Objekt s číslem popisným 118, jehož původ se datuje do roku 1837, nese pečeť vzhledu původních rolnických stavení v materiálu a konstrukci. Proto byl zapsán na seznam lidových památek.

7.9.2009
SDÍLEJ:

Muzeum keramiky láká k prohlídce.Foto: Zdeněk Skalička

„Památkově chráněnému domu hrozilo zřícení. Neměl totiž žádné základy, takže začaly praskat jeho nosné konstrukce, které jsme už vloni staticky zpevnili,“ potvrdil starosta Tupes Oldřich Vávra.

V záchraně celého objektu pokračují Tupeští i letos druhou etapou rekonstrukčních prací, které probíhají pod dohledem památkářů a hradišťského městského úřadu.

„Letos chceme opravit historický krov, který je staticky poddimenzovaný a napadený hnilobou a dřevokaznými houbami. Také dřevěné stropy jsou poznamenány jejich věkem i mnoha nevhodnými zásahy, které se na objektu v osmdesátých letech minulého století provedly,“ dal najevo první muž Tupes.
Jedna z místních firem staví štítové zdi, které na památkovém objektu chyběly, a dodržuje při tom starobylé postupy práce. „Zdi jsou stavěny z takzvaných kotovic či hliněných cihel a omítány hliněnou omítkou, do níž se přidávají plevy. Je to velice náročná a zajímavá práce, na niž nebylo možné sehnat firmu, která by ji provedla,“ posteskl si starosta.

„Muzeum keramiky si opravu zasloužilo. Vždyť v obydlí hrnčíře se návštěvníci vrátí do dávné minulosti a v areálu kulturní památky je v průběhu roku pořádána celá řada významných kulturně společenských akcí,“ nechal se slyšet tupeský kronikář František Mikula.

On i Jiří Kalabis, který má v objektu ve dvorním traktu keramickou dílnu, tvrdí, že byl nejvyšší čas s opravami památkově chráněného domu začít. „Pokud by se tak nestalo, hrozilo by, že se dům zřítí,“ poznamenal Kalabis.

S vyjádřením některých občanů, že by se mohla kulturní památka zřítit, se ale neztotožňuje Jana Spathová, vedoucí oddělení památkové péče Zlínského kraje.

„Dům by mohl mít vážné problémy z hlediska stavebních konstrukcí. To, že byl staticky narušený ale neznamená, že by do měsíce spadl. Pravda, objekt měl statické poruchy, ale u hliněných domů v řadě případů různé problémy nastávají. Dnes je ale kulturní památka v Tupesích natolik sanovaná, že z hlediska stavebního může existovat několik let,“ tvrdí Spathová.

Oprava krovů společně s renovací stropů a stavbou štítových zdí budou poslední závažné investice vložené do historického objektu. „Tím by měly být zásadní opravy Muzea keramiky v Tupesích dokončeny. Jeho život se tak prodlouží o mnoho dalších let,“ neskrývá radost starosta.

Celkové náklady na letošní opravy obydlí drobného zemědělce a hrnčíře se vyšplhají na tři sta jeden tisíc korun. Obec byla úspěšná v dotační politice a z ministerstva kultury se jí podařilo získat osmdesát tisíc korun.

Zdeněk Skalička

7.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár v průmyslovém areálu likvidovalo deset jednotek hasičů.
11

S požárem v Metalšrotu v Tlumačově bojovalo deset jednotek hasičů

Ilustrační foto.

Cyklostezku z Bojkovic do Krhova prodražil most přes Bzovský potok

Prověřují pochybení šéfa brodského Domu kultury

Dům dětí a mládeže (DDM) a Dům kultury (DK) v Uherském Brodě jsou v současnosti mezi městskými organizacemi ve městě Komenského těmi nejskloňovanějšími.

AKTUALIZUJEME

Kam o víkendu: Na Den Země, na bitvu o Bílé Karpaty, na pálení čarodějnic

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

1967 Rok, kdy jsem se narodil

Jak vypadal svět před padesáti lety? Do jaké doby se v roce 1967 spolu se mnou narodilo v Československu 130 166 jeho obyvatel? Na kolik tehdy přišel chleba, mléko, pivo, lístek do kina nebo jízdenka na vlak? 

Dokument, historie věznice a osudy vězňů. V Redutě čeká novou expozici slavnostní otevření

Třicet informačních panelů zaznamenávajících jak historii objektu uherskohradišťské věznice, tak vzpomínky a dopisy politických vězňů nabídne od zítřka v pořadí už druhá výstava o nechvalně známém objektu v Uherském Hradišti.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies