VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tupesích prodlužují život nejstaršímu domu

Tupesy - Druhou etapou rekonstrukce prochází Muzeum keramiky s prezentací obydlí drobného zemědělce a hrnčíře v Tupesích. Objekt s číslem popisným 118, jehož původ se datuje do roku 1837, nese pečeť vzhledu původních rolnických stavení v materiálu a konstrukci. Proto byl zapsán na seznam lidových památek.

7.9.2009
SDÍLEJ:

Muzeum keramiky láká k prohlídce.Foto: Zdeněk Skalička

„Památkově chráněnému domu hrozilo zřícení. Neměl totiž žádné základy, takže začaly praskat jeho nosné konstrukce, které jsme už vloni staticky zpevnili,“ potvrdil starosta Tupes Oldřich Vávra.

V záchraně celého objektu pokračují Tupeští i letos druhou etapou rekonstrukčních prací, které probíhají pod dohledem památkářů a hradišťského městského úřadu.

„Letos chceme opravit historický krov, který je staticky poddimenzovaný a napadený hnilobou a dřevokaznými houbami. Také dřevěné stropy jsou poznamenány jejich věkem i mnoha nevhodnými zásahy, které se na objektu v osmdesátých letech minulého století provedly,“ dal najevo první muž Tupes.
Jedna z místních firem staví štítové zdi, které na památkovém objektu chyběly, a dodržuje při tom starobylé postupy práce. „Zdi jsou stavěny z takzvaných kotovic či hliněných cihel a omítány hliněnou omítkou, do níž se přidávají plevy. Je to velice náročná a zajímavá práce, na niž nebylo možné sehnat firmu, která by ji provedla,“ posteskl si starosta.

„Muzeum keramiky si opravu zasloužilo. Vždyť v obydlí hrnčíře se návštěvníci vrátí do dávné minulosti a v areálu kulturní památky je v průběhu roku pořádána celá řada významných kulturně společenských akcí,“ nechal se slyšet tupeský kronikář František Mikula.

On i Jiří Kalabis, který má v objektu ve dvorním traktu keramickou dílnu, tvrdí, že byl nejvyšší čas s opravami památkově chráněného domu začít. „Pokud by se tak nestalo, hrozilo by, že se dům zřítí,“ poznamenal Kalabis.

S vyjádřením některých občanů, že by se mohla kulturní památka zřítit, se ale neztotožňuje Jana Spathová, vedoucí oddělení památkové péče Zlínského kraje.

„Dům by mohl mít vážné problémy z hlediska stavebních konstrukcí. To, že byl staticky narušený ale neznamená, že by do měsíce spadl. Pravda, objekt měl statické poruchy, ale u hliněných domů v řadě případů různé problémy nastávají. Dnes je ale kulturní památka v Tupesích natolik sanovaná, že z hlediska stavebního může existovat několik let,“ tvrdí Spathová.

Oprava krovů společně s renovací stropů a stavbou štítových zdí budou poslední závažné investice vložené do historického objektu. „Tím by měly být zásadní opravy Muzea keramiky v Tupesích dokončeny. Jeho život se tak prodlouží o mnoho dalších let,“ neskrývá radost starosta.

Celkové náklady na letošní opravy obydlí drobného zemědělce a hrnčíře se vyšplhají na tři sta jeden tisíc korun. Obec byla úspěšná v dotační politice a z ministerstva kultury se jí podařilo získat osmdesát tisíc korun.

Zdeněk Skalička

7.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies