„Muže, který náboj přišel odevzdat, policisté poučili o tom, jak se v případě takovýchto nálezů chovat. V případě nálezu podezřelého předmětu je třeba se z místa co nejrychleji vzdálit, zapamatovat si ho a přivolat policii. Ta místo zajistí a zavolá pyrotechniky. V žádném případě se nesmí nálezce předmětu dotýkat, manipulovat s ním a přenášet ho. Jakýkoli neodborný zásah by mohl způsobit výbuch nebo výstřel,“ uvedl šumperský policejní mluvčí Miloslav Svatoň.

Zdůraznil, že poučení dětí by rozhodně nemělo chybět na žádném dětském táboře.

V případě, že je přivolána policie k neznámé věci a pyrotechnik pak zjistí, že se o nic nebezpečného nejedná, nehrozí oznamovateli žádný trest. Naopak.

„Je lepší být obezřetný a chránit tím zdraví a život. Vím o případech, kdy si lidé munici vzali dokonce domů. To je mimořádně nezodpovědné,“ řekl Svatoň.

Přenášel dělostřelecké granáty

Zábřežští policisté před časem řešili případ, kdy hledač předmětů oznámil, že pomocí detektoru kovů nalezl deset dělostřeleckých granátů, které přenesl k silnici. V tomto případě se nálezce vystavil velkému riziku.

Munice z druhé světové války se v předchozích dvou letech objevila také ve výkopech na stavbě obchodního centra za Kauflandem. v Šumperku. Bagristé tam vyhrabali dělostřelecké houfnice, nábojnice, trinitrotoluenové nálože a dýmové náboje. Naproti tomu železný předmět, který objevili letos v květnu dělníci ve výkopu u obecního úřadu v Postřelmově, válečnou munici jen připomínal.