VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modrá: studenti se činí v archeoskanzenu

Modrá – Dvanáct absolventů středních a vysokých škol dobrovolníků z Koreje, Tchaj-wanu, Kanady, Polska, Velké Británie, Slovenska a České republiky, zavítalo v rámci mezinárodního workcampu na Uherskohradišťsko. Místem jejich pracovního působení se v rámci společného projektu INEX – Sdružení dobrovolných aktivit stala už podvanácté Modrá.

2.7.2010
SDÍLEJ:

Studentky připravuji jednu z ploch arecheoskanzenu na Modré k archeologickému výzkumuFoto: Zdeněk Skalička

V tamním Archeoskanzenu velkomoravského opevněného sídliště se mladí dobrovolníci z různých koutů světa v průběhu deseti pracovních dnů zaměří převážně na zvelebování hradiska a jeho okolí.

Kus práce odvedou i při záchranném archeologickém výzkumu, který v lokalitě významné kulturní památky bude probíhat už desátým rokem.

„Letos to bude pod vedením archeologů Slováckého muzea Uherské Hradiště Miroslava Vaškových a Tomáše Chrástka,“ prozradil správce archeoskanzenu Lubomír Sláma. Jedním dechem poznamenal, že dobrovolné pracovní aktivity studentů budou zaměřeny také na opravu některých střech ve skanzenu, které nedávno poškodil silný nárazový vítr.

Zahraniční brigádníci přijeli do vesnice o 28. června. „A hned se společně pustili do sklizně sena v okolí rybníků pod skanzenem,“ okomentovala zahájení studentského tábora dobrovolné práce jedna z jeho vedoucích Eliška Kyršová. Mladí dobrovolníci by se měli podle starosty Modré Miroslava Kováříka zdržet ve vesnici do konce první červencové dekády. „Za odvedenou práci jim poskytneme ubytování a stravu, na jejíž přípravě se studenti střídavě podílejí. Mohou tak alespoň ochutnat jídla charakteristická pro tu či onu zemi, z níž účastníci tábora pocházejí,“ uvedl Kovařík.

Jazyková bariéra nebyla na workcampu od začátku žádnou překážkou. Angličtina, která zní při práci, zábavě a cestování od rána do večera, je pro všechny účastníky tábora dobrovolné práce dobrou školou. „Proč jsem do České republiky přijela? Chtěla jsem poznat tuto zemi a pár dnů v ní manuálně pracovat. Na Modré jsem si vůbec poprvé v životě vyzkoušela například sušení sena či kopání motykou. Nikdy předtím jsem takové práce nedělala,“ rozpovídala se Kanaďanka Carolyne.

Součástí mezinárodního studentského tábora není jenom práce, ale také poznávání pamětihodností Slovácka a Zlínského kraje. „Navštívili jsme už baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Velehradě, společně zavítáme do Kroměříže, na hrad Buchlov i do buchlovického zámku. Moc se těšíme na Dny lidí dobré vůle, které v poutním Velehradě už pojedenácté zahajují letní prázdniny,“ svěřila se vedoucí oddílu Eliška Kyršová.(zs)

NA OKRAJ:

Využité prázdniny

Jaká je to vzácná shoda. Dvanáct mladých studentů z různých zemí světa, přijelo už podvanácté na Modrou, aby tu v rámci společného projektu INEX – Sdružení dobrovolných aktivit šířili myšlenku dobrovolné práce, za niž nedostanou mzdu, ale od hostitelské radnice jen ubytování a stravu. Ten malý mezinárodní tábor, v němž tráví část prázdnin deset absolventů středních a vysokých škol a dva dobrovolníci, umožňuje mladým lidem z různých zemí setkat se při práci a zábavě, ale také se seznámit s životem lidí v obci, na jejímž území žili kdysi Slované. Osm půvabných mladých dívek a čtyři jinoši se vůbec poprvé seznamují s projektem INEX a svým dílem přispívají k částečnému zvelebení skanzenu. Mohou si v něm vyzkoušet dávná řemesla, ochutnat jídla jiných zemí, které jim jejich spolutáborníci uvaří, ale také si smlsnout ve skanzenu na specialitách Slovanů, jimiž je občanské sdružení Velkomoravané pohostí. Zahraniční dobrovolníci jsou na Modré teprve pár dní, ale už si ujasnili pravidla a mantinely táborového i pracovního soužití, vytvořili dobrou partu, s níž za necelý týden zažili kupu srandy. Workcamp, jehož jsou účastni, je založen na jejich dobrovolnické práci, kterou odvedou za stravu a ubytování, ale také na nových zážitcích v regionu Slovácka, kde jsou poprvé, ale možná ne naposled.

Autor: Zdeněk Skalička

2.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Odchytové klece na divočáky na myslivecké střelnici ve Zlíně.
23

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Detaily krojovaných průvodů mísící se s dominantami regionu v podobě křesťanských kapliček či rozhlednami zasazenými v malebném prostředí slovácké přírody. Na vernisáží fotografií ze Slovácka 21. srpna v komunitní uherskohradišťské kavárně Cafe 21 představilo šest místních autorů svůj pohled na Slovácko skrz objektivy svých fotoaparátů.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Řidiče a případné svědky nehody, která se stala 5. června kolem šesté hodiny ráno v Uherském Brodě v ulici Neradice, hledají policisté.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Kvůli rekonstrukci, která začala 9. srpna, bude ulice Nádražní v Újezdci u Luhačovic až do 2. října uzavřena. Práce zahrnují poklad nového povrchu silnice, opravu chodníků a přeložení veřejného osvětlení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení