VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

24.6.2017
SDÍLEJ:

Návštěvníci si přišli v sobotu v areálu Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice na své. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Protože vysvědčení dostanou až koncem června, museli kluci a holky zatím vzít za vděk třináctým ročníkem akce Odlétáme na prázdniny s podtitulem Military den Kunovice.

„Už název napověděl, že tradiční akce pro děti s rodinami, pořádaná aeroklubem a leteckým muzeem v součinnosti s městem Kunovice a Armádou České republiky bude trochu jiná než v minulých letech. Prostě ve vojenském stylu," informoval Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea Kunovice.
A tak letošní ročník Odletu na prázdniny byl v mnoha ohledech opravdu výjimečný a přinesl spoustu novinek. Mezi dvaadvaceti historickými letouny muzea mohli návštěvníci okukovat střední sovětský tank T-34 z první poloviny 20. století, který byl ve své době nejlepším tankem na světě. Zálohy Armády ČR se před hangárem aeroklubu prezentovaly malou dynamickou ukázkou Checkpoint, ale také dvěma velkými ukázkami Patrola 1 a 2 na louce před muzeem.

Největší raritou byly tři průlety TU-154 OM-BYO Ministerstva vnitra Slovenské republiky, jehož kapitánem byl Viliam Ponišer. „Byly to vůbec poslední průlety nejen nad České republikou, ale i Slováckým aeroklubem, a to ve výšce 30 a 50 metrů," řekl nadšeně šéf leteckého muzea.

Nevšední pozornosti dětí i dospělých se těšil poslední v Československu sériově vyráběný dvouplošník C-104, nebo unikátní exponát Z-37, zemědělským původem Turbo Čmelák, který ve vojenské verzi nesl název Turbo Military. „Proto má dnešní akce podtitul Military den Kunovice. Krátce po jejím slavnostním zahájení jsme letadlo vytlačili z vrat hangáru a lidé jej měli poprvé příležitost vidět ve zbarvení, v jakém původně létalo," vysvětlil šéf leteckého muzea.

Velkým lákadlem pro návštěvníky byl na jinak veřejnosti nepřístupné stojánce aeroklubu TU-154M takzvaný Naganský expres. Ten doputoval do Kunovic z letiště Praha Kbely pozemním transportem. Takzvaný třídenní Velký přelet na vzdálenost 383,1 km skončil 25. září 2016 a byl téhož dne zapsaný Agenturou Dobrý den Pelhřimov do České databanky rekordů.

„Lidé mohli jen zvenčí posoudit, jak práce na jeho zkompletování probíhají. Do interiéru letadla však přístup neměli. Snad se toho dočkají v létě příštího roku," naznačil Martin Hrabec. Přesun tůčka do muzea bude podle něj akcí Kulový blesk. Než se na betonový základ do muzea dostane, musí v zimě pořádně zamrznout, aby se nezabořil do terénu, ale také všechny letouny z expozice musí být na čas vystěhovány.

Zájemci z řad veřejnosti se mohli podívat na areál aeroklubu, letiště, ale také pěkně z výšky i na Kunovice a Uherské Hradiště a okolí. Třeba v rámci retro akce z L-410 Turbolet, který byl určen pro regionální dopravu. Oblíbenou kratochvílí dětí byla soutěž ve sbírání nábojnic, paintball, přehlídka vozidel hasičů a jejich ukázka při vyprošťování raněných osob z hořícího auta a podobně. V areálu Slováckého aeroklubu byla k vidění statická letadla, ukázky leteckých modelářů, vojenská technika, dobové vojenské tábory či simulátory.

Autor: Zdeněk Skalička

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velitel 2. armádního sboru se sídlem v Olomouci a šéf ozbrojených složek v krizovém štábu Ústřední povodňové komise Petr Voznica.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

Při požárním útoku pod Buchlovem nebojovaly hasičské týmy lstí a zradou, ale veselou náladou.
43

Hasičský SrandaMatche U Špalka s kupou smíchu a legrace

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

VIDEO / Výborným nápadem pro své fanoušky se blýskl jeden z členů dinousauří party, která obsadila prostory obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně na začátku prázdnin.

Svatý Cyril a Metoděj jako Igráčci. PODÍVEJTE SE!

Putovní výstava na téma historie, současnost, vývoj a výroba legendární hračky Igráček, dorazila z Třince do poutního Velehradu.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Petice proti těžbě štěrkopísku míří do ulic dvou krajů

Na obavy z blížící se těžby štěrkopísku na hranicích kraje mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem zareagovali starostové okolních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení