VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marmelády a džemy popovické kuchařky dobyly Buchlovice

Popovická Anna Vratislavská ovládla 4. ročník soutěže koštu archivních marmelád a džemů, kterou 29. července v rámci XVI. Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice vyhlásila Folklorní agentura Buchlov.

15.7.2017
SDÍLEJ:

MARMELÁDY OPĚT V KURZU. Na letošním česnekovém festivalu v Buchlovicích se budou opět ochutnávat marmelády a džemy.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Členové odborné poroty z Folklorní agentury Buchlov, ve složení Miloslav Hrdý ze Zlína, Jana Bílková z Polešovic, František Hrňa a Jan Rybář z Buchlovic, hodnotili v pátek výjimečné marmelády a džemy ve zbrusu nové expozici fotografií s názvem Lidé festivalu česneku. Návštěvníci česnekového svátku v městyse pod hradem Buchlovice, který se ponese v duchu motta Česnek je hrdost a pýcha, tam budou mít možnost do soutěže zaslané marmelády také ochutnat.

Vzhledem k mimořádně úspěšným koštům archivních marmelád a džemů v letech 2009, 2010 a 2012 se Folklorní agentura Buchlov rozhodla, že v nich bude po čtyřleté pauze opět pokračovat.

„Cestou Slováckého deníku jsme v I. čtvrtletí letošního roku požádali občany, aby se nahlédli do svých komor, spižíren a sklepů, zda v nich nenajdou třeba i historické marmelády a nechtěli by se jimi pochlubit při koštu v rámci česnekového festivalu,“ sdělil jeden z jeho hlavních pořadatelů Miloslav Hrdý.

Za archivní vzorek pro letošní rok považovali pořadatelé marmelády a džemy ročníku 2015 a dále do historie. Porotci hodnotili vzhled, konzistenci, vůni, chuť a celkový dojem marmelád kupříkladu z Popovic, Zlína, Prahy, Napajedel, Jalubí, Petrovic, Otrokovic, Příbrami a Uherského Hradiště dvacetibodovým systémem.

„Nejstarší marmeládu, která byla z černého rybízu ročníku 1997, poslal do soutěže Alfred Kolařík z Uherského Hradiště. Vítěznou se stala ale marmeláda ročníku 2014 Anny Vratislavské z Popovic,“ informoval Miloslav Hrdý. Jejímu sladkovišňovému džemu z roku 2002 přiřkli porotci druhé místo a třetí místo pak přisoudili její další marmeládě, a to z černého rybízu.

„Užívali jsme si chuťových zážitků všech marmelád zaslaných do soutěže od Anny Vratislavské. Odměnou jí budou dvě čestné vstupenky na česnekový festival,“ sdělil Miloslav Hrdý. Spolu s dalšími porotci opěvoval sladkovišňový džem vítězky, který skončil s minimálním bodovým rozdílem druhý.  

Odrůdu višní našich předků si pochvaloval Jiří Vratislavský, manžel marmeládové šampionky. „Sladkovišeň nesla název Královna Hortensie, ale zůstala po ní už jen ta marmeláda. Strom, který nám dal na ni plody, jsem musel kvůli výkopu pro kanalizaci, vedoucí zahradou, skácet,“ informoval pan Jiří.

Autor: Zdeněk Skalička

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senior centrum v Uherském Hradišti převzalo v úterý 19. září nový automobil Dacia Dokker, který doplní její už tříčlenný vozový park.
5

Senior centrum získalo nový automobil

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště. Už ve středu ve Slováckém deníku.  

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Páleničářská sezona letních kvasů vrcholí, zato slivovice bude málo

Slabší úroda trnek a durancií na řadě míst Uherskohradišťska kvůli jarním mrazíkům se projeví na nižším množství vypálené slivovice a kratší destilační sezoně tamních pálenic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení