VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželské páry hledaly na Velehradě jednotu ženy a muže v lásce

Velehrad – Sedmdesát sedm manželských párů z celé České republiky obnovilo v pátek při večerní slavnostní mši svaté v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě symbolicky manželský slib, který si před lety dali. Společný ikonický církevní svatební obřad se v bazilice uskutečnil podruhé.

17.7.2016
SDÍLEJ:

MANŽELSKÉ SETKÁNÍ. Na Velehradě se ho zúčastnilo 340 dospělých i dětí. 77 párů obnovilo při mši svaté manželský slib. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Příležitostí k posvátnosti manželského slibu, založeného na smlouvě uzavřené před Bohem, byl 22. ročník osmidenního letního kurzu s názvem Manželská setkání aneb Škola rodičovských a rodinných kompetencí. „Náplní kurzu jsou přednášky, nikoliv nějaká kázání, na téma vzájemných vztahů mezi mužem a ženou v manželství, doplněné prací a cvičením ve skupinkách," uvedl Jan Zajíček, vedoucí letního kurzu. S manželskými páry na něj přijelo 115 jejich dětí a 57 pečovatelů, kteří se o dětskou drobotinu v průběhu přednášek starali, aby se jejich rodiče mohli plně ponořit do dvanácti přednášených témat a svědectví z vlastního života.

„Na programu byly kupříkladu přednášky o křesťanském manželství, zdravém sebevědomí, odpuštění, základech komunikace, pozornosti, které se prolínají každodenním životem manželů," informoval Jan Zajíček. Bez okolků řekl, že velmi otevřeně se hovořilo i o manželské sexualitě.

Zatímco manželské páry se ve skupinkách zabývaly tématikou přednášek nebo problémy ve svých vztazích, o děti se starali pečovatelé. „Snažili jsme se pro tu drobotinu připravit zajímavý a přitažlivý program. Děti mnohdy po jeho skončení ani nechtěly jít ke svým rodičům zpátky, jak je pečovatelé dokázali zabavit," řekli spokojeně Kamila a Jiří Slezákovi, kteří už druhým rokem zastřešovali jako vedoucí skupinu 55 pečovatelů. Sami museli svoje děti nechat u rodičů, aby se mohli naplno věnovat dětem cizím.

„A dělali to opravdu dobře, s plnou odpovědností a láskou. A my, jako pečovatelé-prarodiče, jsme jim v tom, seč jsme mohli, pomáhali. Chtěli jsme, aby manželské páry měly na Velehradě na sebe co nejvíce času," svěřili se unisono senioři Marie a Pavel Mléčkovi, kteří se starali o tři vnuky ve věku od jednoho roku do pěti let.

Marie Celnarová (19) z Bělotína se pochlubila, že jako pečovatelka je na setkání manželů už poněkolikáté a pro letošek si pro své malé svěřence připravila super program. „Děti, které mám ve skupince, jsou úplně zlaté. Je patrné, že jsou vychovávány v křesťanských rodinách. A co se dětem nejvíce líbilo? Jezdit na koloběžkách, hrát si s míčem a být na moc pěkném velehradském dětském hřišti," svěřila se Marie.

Autor: Zdeněk Skalička

17.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies