VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní romantika u tetiček v boršické chalupě Parku Rochus

Přesvědčit se o tom, že prázdniny dětí v rozpálených ulicích města nejsou nic příjemného, je nasnadě. Lépe je začít od správného konce, tedy v přírodě. Jenže dovolená s rodiči trvá nanejvýš tři týdny. Co s těmi zbývajícími?

15.7.2017
SDÍLEJ:

NA ROCHUSU. Na nudu v příměstském táboře U tetičky na dědině v Parku Rochus neměly děti ani jejich tetinky čas.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Rozhodl jsem se tedy hledat odpověď na tuto otázku v příměstském táboře s názvem Moje Slovácko aneb U tetičky na dědině, který má už druhým rokem zvláštní umístění, a to v Parku Rochus nad Uherským Hradištěm. Sotva projdu jeho branou, slyším smích a křik malých táborníků, který u nich vyprovokovaly na louce před chalupou z Boršic členky polešovického pěveckého sboru Drmolice.

„Loni jsme dětem vyprávěly a ukázaly, jak se v minulosti, kdy ještě nebyly pračky, pralo prádlo. Protože na každý správný dvůr vesnické chalupy patří březové koště, dnes dětem povídáme, z čeho a jak se vyrábí, ale také jaké hry se s metlami kdysi hrály,“ stručně okomentuje část návštěvy Drmolic na táboře její vedoucí Dobromila Krysová.

Po svačince, k níž je dětmi upečená vánočka, buchty od paní Krysové, meruňky a limonáda, se Drmolice s kluky a holkami i jejich vedoucími pouští do výroby strašáka do vinice, který po zhotovení a křtu jménem Filoména špačkům velí, že těžký úkol na Rochusu má, ale tu malou vinici tam ohlídá.         

Středobodem týdenního táborového dění je malebná boršická chalupa, k ní neodmyslitelně patří chlívek pro kozy, hnojiště, vůz, mlátička, ohrada s bělostnými husami, kadibudka se srdíčkem do dveří vyřezaným.

„Staráme se s dětmi o úklid, topení v kamnech, přípravu svačinek, pečení dobrot, ale týdenní táborová náplň je daleko bohatší. Tábor, do něhož rodiče ráno své děti přivezou a odpoledne si je odvezou domů, probíhá v duchu tradic, folkloru a běžného života,“ svěřují se tetičky, Jarmila Doleželová, Lenka Durďáková a Anna Zacharová.

Podobných turnusů s průměrně patnácti dětmi se kromě toho premiérového, v němž jsem právě na návštěvě, uskuteční v červenci a srpnu ještě sedm.

„Partnery tábora jsou Region Slovácko, DDM Šikula, Park Rochus a Informační centrum Uherské Hradiště. V příměstském táboře se vystřídají děti ze Slovácka, Zlínska, ale také z Belgie. Německa či USA,“ sděluje Jarmila Doleželová.

Přestože pozvolna končil premiérový týden na Rochusu s názvem U tetičky na dědině, žádný z malých táborníků nelitoval, že část prázdnin prožil uprostřed přírody.

„Na táboře jsme oba poprvé a moc se tu líbí. Pekli jsme tu chleba, buchty, dělali cihly, ale také jsme si s Drmolicemi nastrojili strašáka a pokřtili ho,“ svěřují se s nadšením Nikolka Skulová (7) z Jalubí a David Tiefenbacher z Mařatic.

Autor: Zdeněk Skalička

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté 1.FC Slovácko absolvovali předsezonní tiskovou konferenci a oficiální fotografování.
31

Slovácko na úvod ligy vyzve Jablonec. Doufám, že zápas zvládneme

Ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach je jedním z hlavních organizátorů tradičního Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

Antonín Mach: Slavnosti na Velké Javořině mají úžasnou atmosféru

Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Lidé, kteří se o poslední červencové sobotě nechají zlákat populárním XVI. ročníkem Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice, organizovaným Folklorní agenturou Buchlov, se mají nač těšit.

Odpůrci těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu předali báňskému úřadu petici

Petiční kampaň proti plánované těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem sílí. Po dvou týdnech se k podpisové akci na Hodonínsku a Ostrožsku připojily téměř tři tisícovky lidí.

Slavnosti na Javořině lákají na Banjo Band Ivana Mládka

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků se už popětadvacáté uskuteční na Velké Javořině. Hlavním lákadlem pro účastníky bude v neděli 30. července vystoupení Ivana Mládka.

VIDEO: Novinky filmovky: jednorázové vstupné i filmy staré pouze rok

HLASUJTE V ANKETĚ / Prodloužení na regulérních deset dní, nový akreditační systém i více nových snímků. To jsou hlavní novinky 43. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení