VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesníkovi ve výslužbě udělili nejvyšší skautské vyznamenání

Staré Hutě – Jsou lidé, jimž život proteče mezi prsty a nemají, za čím se ohlédnout. Práce, zásluhy a osudy jiných by naopak vystačily na několik životů. A právě k těm druhým náleží pětaosmdesátiletý Miloslav Malík, lesník ve výslužbě ze Starých Hutí na Uherskohradišťsku.

5.2.2013
SDÍLEJ:

Miloslav Malík převzal o první únorové sobotě nejvyšší skautské vyznamenání – Medaili skautské vděčnosti. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Nikdy nepreferoval svůj „osobní" píseček, vždycky hleděl co nejvíce prospět druhým. Spolupracovníkům, spoluobčanům, ale také, ač skautem nikdy nebyl, Psohlavcům Uherské Hradiště.

„Pan Malík je víc než čtyřicet let významným pomocníkem našeho střediska. Kdykoliv jsme jej požádali o pomoc, nikdy mu nebylo zatěžko vynaložit pro nás své úsilí a volný čas," řekne sebejistě vůdce hradišťského střediska Psohlavců Jiří Kamas-Sam. Z jeho rukou převzal Miloslav Malík o první únorové sobotě nejvyšší skautské vyznamenání, a to Medaili skautské vděčnosti. Stalo se tak při slavnostním zahájení zimního závodu Rikitanův memoriál na základně U Širokého dubu ve Starých Hutích. Medaili mu udělil Josef Výprachtický, starosta Junáka – svazu skautů a skautek České republiky.

„Vážím si tohoto ocenění, na nějž jsem nikdy nepomyslel. Uspokojení mi přináší pocit z dobré spolupráce se skauty, pro něž jsem mohl něco udělat, ač skautem jsem nikdy nebyl. Lidé by si měli přece pomáhat a já bych si přál, aby měli k sobě blíž," poodhaluje svou životní filozofii Malík, který patří k lidem, kteří něco udělali pro druhé, ale nic za to nepožadovali.

„Uspokojení mi přinášel pocit z dobře vykonané práce, radost a spokojenost skautů, kteří si v překrásném koutě chřibských lesů, na pozemku rodičů mé manželky ve Starých Hutích, mohli vybudovat svoji táborovou základnu," neskrývá radost Malík. Historky z jeho života, práce pro lesy a myslivost v Chřibech by se daly poslouchat celé hodiny.

Jaké „dobíjecí baterky" měl Malík ve svém žití? Dělal to, co ho bavilo. „Vysloveně to bylo lesnické povolání, které jsem mohl ideálně spojit s myslivostí. Ostatně, způsob obživy lidí ve Stupavě, kde jsem se v prosinci 1927 narodil, byla práce v lese. A tak se stalo, že i já jsem začal v patnácti letech pracovat na lesním revíru jako dělník v pěstební i těžební činnosti," listuje vzpomínkami Miloslav Malík.

Když mu bylo dvacet let přijal jej za lesního praktikanta někdejší starohuťský revírník Evžen Erban a pak až do svých jednašedesáti let, kdy odešel do důchodu, procházel nejrůznějšími lesnickými funkcemi. „Kdybych se měl znovu rozhodovat, jaké povolání si zvolit, byla by to opět lesařina," přemítá bývalý lesník ve výslužbě Miloslav Malík.

Autor: Zdeněk Skalička

5.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Vysněné dětské postele

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Archeoskanzen na Modré se proměnil v židovskou vesnici

Baladický příběh Pláč svatého Šebestiána, který se odehrává na pozadí velké morové epidemie na území Svaté říše římské, jež postihla Evropu ve 14. století, natáčeli v Archeoskanzenu Modrá a v polích za tamní Živou vodou scénáristé a režiséři Milan Cyroň a Tomáš Uher.

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Detaily krojovaných průvodů mísící se s dominantami regionu v podobě křesťanských kapliček či rozhlednami zasazenými v malebném prostředí slovácké přírody. Na vernisáží fotografií ze Slovácka 21. srpna v komunitní uherskohradišťské kavárně Cafe 21 představilo šest místních autorů svůj pohled na Slovácko skrz objektivy svých fotoaparátů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení