„Věříme, že se lidé nesníží k tomu, aby si šli stromek do lesa ukrást. Nepočítáme ani s tím, že bychom před Vánocemi kvůli krádežím stromků zakázali lidem vstup do lesních porostů,“ uvedl vedoucí buchlovické lesní správy Lesů České republiky Zdeněk Zálešák.

V minulých letech v některých regionech republiky majitelé obecních nebo soukromých lesů vstup do lesů kvůli krádežím vánočních stromků zakázali. „Proč by tím měli trpět ti, kteří jsou po celý rok stálými návštěvníky lesa a navíc mají na vánočních stolech stromky umělé. Tak jako třeba já,“ rozhorlil se Jaroslav Kapitán z Velehradu.

Podle Zálešáka jsou na většině přístupových cest do lesa nainstalovány závory, které revírníci zamykají a navíc v součinnosti se strážci zákona kontrolují návštěvníky mladých jehličnatých porostů. „Kromě toho budou policisté v rámci kontroly vozidel na silnicích vyžadovat od řidičů, kteří budou převážet vánoční stromky, doklad o jejich zaplacení,“ sdělil tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

„S prodejem 860 vánočních stromků jsme začali v jednotlivých revírech lesní správy 13. prosince. Borovici černou jsme vyřezali z plantáže vánočních stromků v Buchlovicích, smrčky z porostů, v nichž byly plánovány výchovné zásahy – prořezávky,“ informoval Zálešák a poznamenal, že vyřezávány byly pouze ty smrčky, které v růstu překážejí těm nadějným, takže jejich těžbou nedošlo k poškození mladých lesních porostů. Skutečností je, že vánočních stromků řežou lesáci v Chřibech rok od roku méně. „Před patnácti lety jsme jich dodávali na trh kolem 7 tisíc, před šesti lety to bylo jen 1646 stromků a vloni kolem tisícovky,“ svěřil se Zálešák.

Zájemci o vánoční stromky z chřibských lesů letos nedojdou uspokojení u Lesního družstva Osvětimany ani u Lesního družstva Zlechov-Tupesy, které rovněž nehodlají v předvánočním čase zakázat lidem vstup do lesa. „Některé smrkové kultury jsou na těžbu vánočních stromků příliš malé, jiné už jim zase odrostly. Stromky dáme jen našim zaměstnancům,“ poznamenal ředitel družstva Miroslav Struha. Souhlasně mu přikyvoval i Zdeněk Lapčík ze stejnojmenného družstva Zlechov–Tupesy. „Letos nebudeme žádné vánoční stromky prodávat,“ potvrdil Lapčík.

Ačkoliv před hypermarkety a na tržištích je dostatek vánočních stromků z dovozu, mnozí lidé dávají přednost smrčkům nebo borovičkám z Chřibů. „Patnáct let kupujeme stromky na buchlovické lesní správě a byli jsme s jejich kvalitou spokojeni. Letos si tam pro stromek opět zajedeme,“ svěřil se Josef Knotek z Kunovic. „Ceny stromků zůstávají na úrovni loňského i předloňského roku. Smrk do dvou metrů přijde na 90 korun, borovice černá stejné výšky na 180 korun,“ informoval Zálešák.

Hitem jsou v posledních letech „eko“ stromečky, splňující přísná kritéria. Musí být vytěženy při prořezávání mladých porostů, nesmí být uměle vápněny ani hnojeny.