Zub mu po vytažení začal totiž v pátek večer, po dvou dnech od zákroku, masivně krvácet.

Situace byla natolik vážná, že v podvečer kontaktoval svého stomatologa. Zastihl ho na dovolené, mimo region, ale obdržel doporučení navštívit chirurga v nemocnici. Na telefonický dotaz mu pracovník nemocnice sdělil, že klidně může přijet, službu na chirurgii ale v současné době slouží ortoped.

Krvácení neustávalo, a tak pacient zkusil štěstí. Vrátná mu doporučila navštívit úrazové oddělení.

„Jsem chirurg, nikoliv zubní lékař. Dám vám tampon do pusy a jeďte do Zlína, tam je dnes zubní pohotovost. Já nemohu nic riskovat. Krvácení není žádná sranda, tohle je zdravotnictví,“ zněla slova lékaře, který muže s krvácející ranou přijímal. Vybaven tamponem v ústech se pacient zhruba o půlnoci vypravil do Zlína. Krvácení je však stále silnější.

„Tady ale žádná pohotovost není. Ta je až v sobotu a v neděli dopoledne. Tady vás nikdo neošetří,“ přivítal nemocného muže vrátný zlínské nemocnice. Pacient ale odmítl zdánlivě neřešitelnou situaci vzdát. Požádal o návštěvu místní úrazovky. Odpověď lékařů na tomto oddělení se vzácně blížila všem předchozím. Absolvoval další cestu na chirurgii, odtud na oddělení ORL.

Byla půlnoc. „Co s vámi? Přivítala ho službu konající lékařka. Měl byste jet do Brna, rány v zubech nejsou naše specializace,“ tvrdila lékařka.

Obměkčily ji až argumenty pacienta, že zastavení krvácení z rány by přece pro odborníka neměl být natolik velký problém, aby trávil další hodiny v autě do jihomoravské metropole. Lékařka nakonec ochotně ránu zacelila elektrodou a po zákroku výsledek opakovaně prověřila. Dokonce muže vybavila speciálními tampony pro případ opětovného krvácení. Anabáze se zubem skončila nad ránem, ve tři hodiny sobotního času.

Krajský radní pro zdravotnictví tvrdí, že „cestovací“ anabáze byla zbytečná. „Na Hradišťsku je pro tento případ vyčleněn stomatolog na telefonu, který měl pacienta ošetřit. Číslo na tohoto specialistu měl pacientu předat dispečink záchranné služby nebo personál nemocnice,“ tvrdí radní Bronislav Fuchsa. Jeho optimistickou zprávu ale vyvrátil šéf krajských záchranářů.

„Pohotovost v nočních hodinách v Hradišti ani Zlíně neexistuje. Postup chirurga, který pacienta poslal do Zlína, byl správný, protože odbornou pomoc mohli v tomto případě poskytnout právě pracovníci oddělení ORL,“ vysvětlil ředitel krajské rychlé záchranné služby Anton Vaňo.

Máte podobnou zkušenost? Zapojte se do diskuze pod článkem.