VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léčebna dlouhodobě nemocných: nejlépe pacienty motivují příbuzní

Zlín - Jak to chodí v takzvané eldéence, se přišly včera do Baťovy nemocnice přesvědčit desítky lidí. Konal se tam totiž den otevřených dveří Gerontologického centra, pod které léčebna dlouhodobě nemocných spadá.

27.11.2008
SDÍLEJ:

Špatně chodící pacientce Gerontologického centra musely včera takovýmto způsobem pomáhat v cestě na pokoj hned dvě zdravotní sestry. Foto: DENÍK/Nikola Synek

Mezi návštěvníky byla například Marta Sedláčková ze Zlína. „Přišla jsem se podívat, protože pečuji o šestaosmdesátiletou maminku, a tak jsem chtěla vědět například více o rehabilitačních pomůckách,“ vysvětlila.

Gerontologickým centrem projde podle vrchní sestry Karly Vrlové asi dvanáct set pacientů ročně a jejich počet neustále narůstá. „Akci jsme uspořádali, abychom všem ukázali, jaká péče tu je, jak je náročná a že za podmínek, které máme, tu práci děláme opravdu dobře,“ uvedla.

Personálu, který se musí starat často o nepohyblivé a inkontinentní pacienty, je kvůli stanoveným počtům od pojišťoven prý málo. Přesto však dokáže mnohé.

„Chodí nám i děkovné dopisy. Například čtyřicetilůžkové oddělení přitom musejí zvládnout na jedné denní směně staniční sestra, dvě zdravotní sestry, dvě sanitářky a na každých 20 lidí dvě rehabilitační ošetřovatelky,“ vypočítala.

Hodně mohou lékařům pomoci svým zájmem o pacienty i jejich příbuzní. „Nejbližší je dokážou motivovat například k více pohybu tak, jak se to sebelepšímu personálu nepodaří,“ uvedla vrchní sestra. To si bere k srdci například Lenka Dřevojánková, která dnes pomáhala krmit svou pětaosmdesátiletou nemohoucí babičku.

„Skoro nic si nepamatuje, skoro nechodí, musejí ji přebalovat. Péči má ale podle mě vynikající, přesto se snažím ji třeba přesvědčovat, aby více jedla,“ uvedla Dřevojánková.

Jednou z pacientek centra, která ještě není v seniorském věku, je i osmačtyřicetiletá Jaroslava Hansliánová, která je v péči zařízení od 18. června. „Jsem tu velice spokojená. Narodila jsem se s vrozenou lomivostí kostí a mám za sebou asi 70 zlomenin. Ležela jsem tedy v mnoha nemocnicích a tuto můžu kvalitou přirovnat k těm nejvyhlášenějším,“ říká.

Počet seniorů v populaci stále roste, a tak i pacientů takovýchto zařízení bude asi přibývat. „Zatímco nyní připadají tři pracující na jednoho důchodce, v roce 2050 se předpokládá pouze jeden pracující. Dojde proto zřejmě k určité geriatrizaci celého lékařství a předpokládám, že například v budoucnu bude muset být ustavena i speciální ambulantní skupina lékařů, zaměřená na tyto pacienty,“ poznamenal primář centra Milan Forejtar.

Autor: Nikola Synek

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení