O přínosu pro Kunovice však lidé pochybují. Komplikace by podle nich mohla dělat především velká vzdálenost mezi střední Evropou a východní Asií.
„Takové partnerství je zajímavé a netradiční. Nevím ale, co přesně může Kunovicím dát. Nedokážu si představit, kolik by stál třeba školní výměnný pobyt,“ míní kunovická studentka Eva Čermáková.

O přínosu spolupráce s Pocheonem pro město však lidé pochybují

O smysluplnosti spolupráce pochybuje i hradišťský zastupitel a poslanec Antonín Seďa. „Zapojili jsme se do Evropské unie, a proto myslím, že bychom měli partnerství navazovat především s evropskými zeměmi. Myslím, že se můžeme víc naučit od Němců či Francouzů než od Korejců. Spolupráce na takovou dálku taky určitě nebude příliš intenzivní,“ uvedl Seďa, který dodal, že rozhodnutí kunovických radních respektuje.

Výběr korejského města nebyl podle kunovického starosty Jiřího Vařechy náhodný. Kontakty obě radnice navázaly na základě obchodní spolupráce kunovické společnosti Aircraft Industries s korejskou firmou Kim’s Solution, která má zájem o nákup kunovických letadel.

„Partnerství je opravdu založené díky obchodním vztahům Aircraft Industries. Nevymysleli jsme si jej jen tak. Samozřejmě budou návštěvy a výměnné pobyty něco stát, ale rozhodně to nebude tak tragické. Spíše naopak. A jestli navíc partnerstvím přispějeme k prodeji letadel za několik milionů, tak se to vyplatí,“ argumentoval Vařecha, podle něhož bude spolupráce zaměřená hlavně na sféru kultury, cestovního ruchu a školství.

Problém nevidí ani v odlišných kulturách zemí či vzájemné vzdálenosti. „Svět je otevřený jako celek. A partnerství podle mého patří mezi oblasti bez hranic,” dodal.

Přečtěte si také:

Hradiště: opozice má cestování radních pod kontrolou