„Převedením nemocnic na veřejná nezisková zdravotnická zařízení dosáhneme toho, aby nemohly být jejich příjmy v budoucnu vyvedeny nějakým soukromým vlastníkům, jak to hrozí u akciových společností. Zároveň budou pod lepším dohledem a transparentnější,“ věří radní. Průhlednější financování si však minulá krajská reprezentace slibovala právě od transformace zařízení na akciové společnosti.

Poplatky pro pacienty nemocnic chce radní odbourat co nejdříve. „Půl roku je mezní hranice. U ambulantní péče by po zavedení opatření neměl platit nikdo z pacientů, poplatky za pobyt v nemocnici odpustíme všem mladším 18 let a seniorům,“ uvedla Příleská.

Co přesně si představit pod slovem senior, není prý v tomto ohledu zatím ujasněno. „Variant je zatím více, ještě rozhodneme, zda půjde například o všechny důchodce, nebo o seniory od 75 let nahoru. Měla by tam být zařazena i skupina invalidních důchodců. Rovněž není jasné, zda osvobodíme od placení poplatků pacienty v lékárnách našich zařízení,“ poznamenala radní.

Ušetříme 60 milionů a možná i víc

Hradit poplatky hodlá z rozpočtu kraje a z hospodaření nemocnic. „Celkem půjde asi o 60 milionů korun ročně. Myslím ale, že v hospodaření nemocnic dokážeme ušetřit ještě více, a to lepším nasmlouváním cen za nakupovaný zdravotnický materiál a přístroje třeba přímo u výrobců v zahraničí a také výhodnějšími dohodami se zdravotními pojišťovnami,“ předpokládá radní.

V předchozím volebním období podle ní nedokázal kraj dostatečně zabránit lobby různých výrobců a dodavatelů zdravotnických potřeb.

S osvobozením od poplatků se nechtějí smířit lékárníci ani zdravotníci. „Předpokládám, že pokud by se v lékárnách krajských nemocnic neplatily regulační poplatky, naše komora podá na protest žalobu, a věřím, že by měl zasáhnout rovněž antimonopolní úřad,“ myslí si předseda zlínského okresního sdružení lékárníků Pavel Nesrsta. Obdobný názor na problematiku vyjádřil před časem i předseda Okresního sdružení České lékařské komory ve Zlíně Petr Nečas.

Oba se při případném zavedení obávají zaplavení ambulancí či lékáren v krajských nemocnicích na úkor ostatních podobných zařízení. Příleská z toho však strach nemá. „Zařízení má nasmlouváno jen určitý počet výkonů, které může provést, takže tu určitá regulace je. S antimonopolním úřadem chceme věc projednat, ale stejně věřím, že brzy se celostátně zruší všechny poplatky,“ podotkla.

Vedení nemocnic se k případným změnám či svému dalšímu setrvání příliš nechtělo přes své mluvčí vyjádřit. „Výběr regulačních poplatků od pacientů je politickou otázkou. Rovněž výběr právní formy organizace jednoznačně přísluší zřizovateli, tedy Zlínskému kraji. Pro management nemocnice je podstatné, aby formální podmínky ve kterých nemocnice pracuje, umožňovaly její efektivní řízení,“ uvedl například mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

V některých z krajských zařízení i ve zdravotnicky zaměřeném odboru krajského úřadu přitom podle radní Příleské zřejmě dojde i k personálním změnám. „Ve dvou nemocnicích vážně uvažujeme o změně části vedení, naopak na krajském úřadě by měly zřejmě vzniknout dva samostatné odbory pro sociální věci a pro zdravotnictví narozdíl od jednoho sloučeného, jak je to dnes,“ sdělila. Změny ve vedení nemocnic však blíže nechtěla konkretizovat.

Již dříve uveřejněné texty naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články