VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostely se na jednu noc otevřou i po setmění

Zlínský kraj – Strávit noc v kostele může být pro některé noční můrou, pro otrlejší zase splněným snem. Temné a zároveň monumentální prostředí se však může stát i prostorem plným hudby, příjemného povídání a prohlídek tajných míst.

28.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Právě tak to bude 28. května v čase od osmnácti hodin do půlnoci v některých kostelech ve Zlínském kraji. V tento den se zde totiž uskuteční projekt Noc kostelů, který úspěšně běží v zahraničních metropolích, jako je Vídeň, Kolín nad Rýnem, Hamburg, Linec či Salzburg. Cílem je otevřít sakrální prostory a návštěvníkům v nich nabídnout duchovní a kulturněnaučný program.

Brány se veřejnosti otevřou například ve štípském kostele Narození Panny Marie. Pro návštěvníky je tu nachystaný například smyčcový koncert, divadelní představení Dobro a Zlo nebo unikátní módní přehlídka.

„Chlapci kolem deseti let budou předvádět historické ornáty staré třeba tři sta let. Dívky zase oblečení Panny Marie,“ přiblížila pracovnice Centra pro rodinu děkanátu Vizovice Michaela Blahová.

Doplnila také, že součástí je prohlídka sakristie, varhan nebo krypty. „Byla zde pochována hraběcí rodina Seilernů, dokud se jejich ostatky nepřevezly na štípský hřbitov. Bude to napínavé a tajemné,“ podotkla. Přiblížila rovněž, že zrekonstruované varhany jsou staré již dvě stě dvacet let.

Noční prohlídky odhalí tajemná zákoutí kostelů

Prohlídku tajných koutů kostela povolí zájemcům i v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kroměříži nebo ve stejnojmenném kostele v Uherském Brodě. Kromě výstupu na věž a sólového zpěvu s doprovodem varhan se o půl desáté večer rozezní kroměřížským kostelem i bubny.

„Já si myslím, že to je krásná a přínosná věc. Některé kostely bývají většinou uzavřené. Takto se lidé mohou dostat do míst, kam by se normálně nedostali, a zjistit věci, které by nezjistili,“ poznamenal farář kroměřížského kostela Marek Adamczuk.

INFOGRAFIKA:

Faráři chystají program

S ideou podpořit projekt Noc kostelů souhlasí i farář a děkan kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně Jiří Rek. „Momentálně sestavujeme program. Uvidíme, jak se celá situace vyvine,“ sdělil Rek. Doplnil, že se projektu letos zúčastňují poprvé, stejně tak jako v kostele Narození Panny Marie ve Zlíně-Štípě.

Myšlenka umožnit veřejnosti prohlédnout si po setmění i místa obvykle nepřístupná přijde zajímavá rovněž krajskému hejtmanu Stanislavu Mišákovi. „Věřím, že i ve Zlínském kraji využije této příležitosti řada lidí – třeba i ti, kteří do kostelů běžně nechodí. Přeji všem, aby v navštívených chrámech prožili krásné, obohacující a nevšední chvíle,“ řekl hejtman Mišák.

Veronika Vágnerová

28.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení