Ten návštěvníkům kostelů nabízí zdarma prohlídku v doprovodu průvodců, kteří lidem podají zasvěcený výklad.

Letos poprvé se do projektu zapojil uherskobrodský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. „Ačkoliv jsem jako farář ve farnosti Uherský Brod nastoupil v průběhu letošních prázdnin, hodnotím projekt Otevřené brány velice pozitivně. Umožňuje totiž lidem, aby se prostřednictvím průvodců blíže seznámili s náboženským a kulturním dědictvím ve městě, ale také se ve všedním shonu dne zastavili a přemýšleli i o hodnotách vyšších,“ řekl farář Josef Pelc.

Prohlédnout si v doprovodu osmi průvodců hradišťský farní kostel svatého Františka Xaverského mohli nejenom obyvatelé města, ale i turisté. „Aby v chrámu nedocházelo ke krádežím, na to dobrovolně dohlížejí někteří důchodci,“ potvrdil farář Jan Turko. Dodal, že v době, kdy kostelem průvodci provádějí skupiny návštěvníků, tam důchodci nemusejí být.

Odborný výklad osmi hradišťských průvodců, z nichž pět byli studenti ovládající cizí jazyky, si podle faráře Turka vyslechlo více než devět set šedesát skupin lidí. V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí nebyly v kostele prohlídky s průvodci prováděny.

Toto opatření se týkalo i velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie. „Na provozu baziliky, která byla veřejnosti přístupná už před loňským pilotním projektem Otevřené brány, se nic nezměnilo. Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci lapidária bylo podzemí baziliky pro veřejnost uzavřeno a bude tomu tak ještě v příštím roce,“ informoval velehradský farář Petr Přádka.

Také v hlavní lodi baziliky probíhají restaurátorské práce a návštěvníkům hrozí nebezpečí úrazu. „Prosíme, dbejte na vlastní bezpečnost zvláště v místech, kde stojí lešení. Od pondělí do pátku je bazilika přístupná pouze vchody za oltářem. Pro všechny v tuto dobu platí zákaz vstupu do hlavní lodi,“ upozornil Přádka.

„Těší nás, že i druhý ročník projektu Otevřené brány, v němž bylo od počátku letošního května do konce září v průvodcovském režimu zpřístupněno osmnáct kostelů v kraji, tedy o devět víc než v loňském roce, se setkal s velkým ohlasem u veřejnosti. Našim i zahraničním návštěvníkům mohli průvodci bezplatně ukázat, jaké skvosty se v chrámech nacházejí,“ svěřil se náměstek hejtmana pro kulturu, cestovní ruch a církve Jindřich Ondruš.

Podle jeho vyjádření bude projekt Otevřené brány pokračovat i v příštím roce. „Počítáme s tím, že se v dalším ročníku ještě zvýší počet vybraných kostelů, které budou zpřístupněny veřejnosti v pravidelném návštěvnickém režimu a s kompletními službami průvodců. V návrhu rozpočtu na příští rok na to máme vyčleněny finanční prostředky,“ potvrdil Ondruš.

Zlínský kraj, obce a města, kde se projekt uskutečnil, přispěly určitou finanční částkou na honoráře průvodců. „Římskokatolické farnosti v naší obci jsme poskytli padesát tisíc korun jako neinvestiční dotaci na honoráře průvodců,“ nechala se slyšet účetní velehradské radnice Jitka Háblová. Také rada města Uherského Hradiště přispěla vloni i letos na výše zmíněný projekt padesáti tisíci korunami.