VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostely na Brodsku mění vitráže

Odvlhčení, moderní fasády nebo nových vitrážových oken se dočkají kostely na Uherskobrodsku. V uplynulých dnech začaly práce ve farním kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Jinde, jako například v Bojkovicích nebo Horním Němčí, čekají na peníze z dotačních titulů.

Sedm vitrážových oken z kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě si odvezla do své dílny v Písku Monika Vintrová. Na jejich špatný stav upozornili farnost památkáři. Okna pochází ze začátku 20. století a na některých byl již znát věk a vlivy počasí. „Vitrážová okna se rozeberou, dobré části se zrestaurují a ty ve špatném stavu se nahradí,“ popsal pracovní proces Jiří Srnský, který má v brodské farnosti na starost technické záležitosti. Restaurátorské práce za přibližně milion 400 tisíc korun by měly trvat až do poloviny listopadu. Vitrážová okna by pak mělo chránit ještě předsklení.

„Chtěli bychom ho pořídit jak kvůli delší životnosti oken, tak kvůli zateplení,“ dodal Jiří Srnský a tím, že zrestaurovaná okna za předsklením by měla vydržet v dobrém stavu až 80 let. Velká investice čeká kostel svatého Vavřince v Bojkovicích. Svatostánek by totiž potřeboval odvlhčit. „Zvenku opadává omítka a vliv vlhkosti je vidět už i v interiéru,“ sdělil farář Jiří Změlík. V současné době čeká farnost, až nashromáždí dostatek peněz, práce si totiž vyžádají částku okolo dvou a půl milionu korun. I kvůli tomu bude projekt pravděpodobně rozdělen na několik etap. Pod jeho správu patří i kostel svatého Petra a Pavla v Nezdenicích, který letos převleče kabát. Bude se na něm měnit a vylepšovat fasáda. Ta je pokračováním opravy střechy a sanace krovu. 

Stejně jako v Nezdenicích by měl nový vzhled získat i svatostánek v Bánově. I tam práce navazují na odvlhčení a zednické práce na západním křídle, kde vlivem vlhkosti došlo k porušení. „Postupně budeme řešit i další praskliny, ty jsou v podstatě po celém obvodu kostela svatého Martina,“ vysvětlil farář Jiří Kupka. Na peníze čekají rovněž v Horním Němčí. „Práce by mohly začít v červnu nebo červenci, podmínkou je ale získání dotace,“ objasnil farář Petr Hofírek. I tam by měli dělníci udělat novou fasádu, která je ve velmi špatném stavu. V minulých letech tam provedli sanaci vnitřních prostor a opravili problémy ve střeše.

Autor: Blanka Malušová

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelkový veletrh ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.
32

Kabelkový veletrh v Hradišti vyrovnal loňský rekord 1500 nabízených kusů

Turistickou nabídku v Uherském Ostrohu obohatila další expozice v podzemí.
5

Uherský Ostroh v neděli slavnostně otevřel prohlídkové trasy zámku

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

V Redutě doprovodil Slovácký komorní orchestr budoucí hudební virtuózy

Slovácký komorní orchestr, houslista Jiří Pospíchal a čtrnáct talentovaných umělců z řad žáků uherskohradišťský ZUŠek (ZUŠ Slovácko, ZUŠ Uherské Hradiště). V pondělí 24. dubna se talentované děti alespoň na chvíli mohly postavit vedle profesionálních hudebníků v sále hradišťské Reduty a zkusit si zahrát své nejoblíbenější skladby před zhruba sto padesáti diváky.

Dobrovolníci vyběhali Diakonii 20 tisíc a spálili téměř 700 tisíc kalorií

Šest týdnů výzvy Sbíráme kiláky pro Diakonii rovnalo se 78 účastníků, 8 861 naběhaných kilometrů a 664 518 spálených kalorií.

Z průtahu Nivnicí zmizí kostky

Ztišení dopravy, bezpečnější provoz a podle vyjádření odborníků zúžením dojde i ke zpomalení provozu. To jsou hlavní výhody rekonstrukce průtahu Nivnicí za 9,8 milionu korun. Ta by měla začít v červnu a trvat by měla do konce roku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies